Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

May 29, 2012

Stawka VAT na budowę domu z basenem

0 1048

Otrzymaliśmy zlecenie na budowę domu jednorodzinnego z basenem. Powierzchnia użytkowa domu wynosi 220 m kw, a basenu 90 m2. Czy do budowy basenu mam prawo zastosować stawkę VAT 8% ?

ODPOWIEDŹ

Nie. Do budowy basenu nie można zastosować obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8 %.

UZASADNIENIE

Stosownie do zapisu art. 41 ust.1 oraz art. 146 a pkt.1 ustawy o podatku VAT, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 23%, jednakże, zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku. I tak, stosownie do art. 41 ust. 12 ustawy, obniżoną stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Obiekty budownictwa mieszkaniowego to budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art. 2 pkt 12 ustawy). Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – zgodnie z art. 41 ust. 12a ustawy – rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b.

Art. 41 ust. 12b ustawy stanowi, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym określonego w ust. 12a nie zalicza się:

• budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

• lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej limity określone w ust. 12b stawkę podatku, o której mowa w ust. 2, stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 41 ust. 12c ustawy).

Obniżoną stawkę VAT w wysokości 8% na podstawie § 7 ust.1 pkt 2 i 3 lit. a,b rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się również do:

a) robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym;

b) robót konserwacyjnych dotyczących:

• obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art.2 pkt.12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

• lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12,

• w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte stawką na podstawie lit a.

Zatem, uwzględniając treść powołanych przepisów ustawy oraz rozporządzenia należy stwierdzić, że 8% stawka podatku od towarów i usług może być zastosowana wyłącznie w stosunku do obiektów budownictwa mieszkaniowego sklasyfikowanych pod symbolem PKOB w dziale 11, lub ich części oraz robót budowlano-montażowych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Preferencyjna stawka podatku VAT nie ma zatem zastosowania do budowy obiektów budownictwa o charakterze użytkowym, takim jak np. basen, o którym mowa w pytaniu. W związku z powyższym do budowy basenu należy zastosować stawkę podstawową tj. 23 %.

Iwona Porez