Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY

March 31, 2014

Stawka VAT na budowę przyłączy wodociągowych i wymianę wodomierzy

0 1032

Jesteśmy jednostką budżetową gminy zajmującą się realizacją zadań gminy w zakresie, m.in. zaopatrywania mieszkańców w wodę oraz odprowadzaniem ścieków. Mamy problem z ustaleniem stawek VAT na usługi wykonywane przez nasz zakład.

1) Wymianę i plombowanie wodomierzy objęliśmy stawką 23%, bo nie jesteśmy w stanie ustosunkować się do przepisów o budownictwie mieszkaniowym (wodomierze wymieniamy u wszystkich odbiorców - są to budynki jednorodzinne i wielo-lokalowe, a wodomierze znajdują się w różnych miejscach: w domach, oborach i garażach). Czasem usługę sprzedajemy razem z wodomierzem.

Zgodnie z art. 41 ust. 12 i 12a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wys. 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w PKOB w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust. 12b. Z kolei z § 3 ust. 1 pkt 2 i 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, wynika, że stawkę 8 % stosuje się do robót konserwacyjnych dotyczących budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz robót konserwacyjnych dotyczących:

a) obiektów budownictwa mieszkaniowego (tj. budynków mieszkalnych stałego zamieszkania sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11 - art. 2 pkt 12 ustawy) lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych,

b) lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 12

- w zakresie, w jakim wymienione roboty nie są objęte tą stawką na podstawie pkt 2.

Przez roboty konserwacyjne, rozumie się roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego części inne niż remont (§ 3 ust. 2 rozporządzenia).

Jak wynika z powyższego, warunkiem zastosowania 8 % stawki na podstawie art. 41 ust. 12 i 12a w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, bądź § 3 w/w rozporządzenia, jest spełnienie poniższych przesłanek jednocześnie:

a) zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, modernizacji, remontu lub robót konserwacyjnych tj. roboty mające na celu utrzymanie sprawności technicznej elementów budynku lub jego cześć inne niż remont,

b) budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym sklasyfikowanych w PKOB dział 11 i 12.

Jeżeli Czytelnik nie spełnił chociażby jednej z ww. przesłanek, to stawka 23% VAT jest właściwie zastosowana. Przy określaniu stawki VAT niezbędna jest zatem ocena nieruchomości, w której następuje wymiana i plombowanie wodomierzy.

Należy zaznaczyć, iż usługi polegające na wymianie tj. demontażu, montażu i konserwacji wodomierzy stanowią usługi budowlano-montażowe i konserwacyjne, zatem mieszczą się w zakresie czynności wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy o VAT oraz § 3 rozporządzenia. Dotyczy to również świadczenia usług obejmujących dostawę wodomierzy niezbędną do ich wykonania.

Analogiczna sytuacja była przedmiotem interpretacji wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP1/443-597/13-2/AW z dnia 02-07-2013 roku.

Pamiętać należy również, iż do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

W przypadku zatem budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity stawkę 8% stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art. 42 ust. 12b i 12c ustawy).

2) Budowa przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych od sieci głównej do prywatnych odbiorców. Uznaliśmy, że jest to stawka 8%, gdyż według interpretacji klasyfikacji znalezionych w GUS budowa przyłącza przez przedsiębiorstwo sprawujące zarząd nad siecią mieści się w PKWIU 36.00.20, czyli objęte jest stawką 8%. Tak samo jest z wydawaniem warunków na przyłączenie do sieci.

Za budowę przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych od sieci głównej do prywatnych odbiorców, jednostka winna zastosować w obecnym stanie prawnym stawkę VAT 8 %, wynikającą z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146 a pkt 2 ustawy o VAT. Stawka ta jest prawidłowa dla wykonania usługi przyłączy wodociągowych i przyłączy kanalizacyjnych w bryle budynków mieszkalnych sklasyfikowanych w PKOB w dziale 11 i 12. Wykonanie usługi przyłączy poza budynkami mieszkalnymi, winno być opodatkowane stawką 23% zgodnie z art. 41 ust.1 w związku z art. 146 a pkt 1 ustawy o VAT (stanowisko takie potwierdza m.in. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu ILPP1/443-394/13-4/MK z 09 sierpnia 2013 roku). Preferencyjna stawka 8% nie ma zastosowania do obiektów budownictwa o charakterze użytkowym, bądź usług mających za przedmiot takie obiekty. W celu prawidłowego określenia stawki VAT niezbędna jest zatem ocena nieruchomości.

Jeżeli zatem budowa przyłączy wodociągowych i kanalizacyjnych wykonywana jest od sieci głównej do budynków mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym wówczas roboty wewnątrz tego budynku korzystają ze stawki 8 % VAT, natomiast roboty wykonywane poza bryłą tego budynku należy opodatkować stawką VAT 23%.

Małgorzata Pereczkowska