Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

February 1, 2015

Stawka VAT na remont budynku

0 1046

Spółka wygrała przetarg i wykonuje dla nas (Gmina) remont i modernizację budynku dotychczas wynajmowanego firmom. Powstaną tam mieszkania socjalne o powierzchni do 60 m2 każde. Około 1/10 z tego budynku pozostanie jednak na wynajem i dwa niewielkie pomieszczenia będą wykorzystywane na potrzeby urzędu gminy. Czy wykonawca będzie mógł wystawić nam fakturę ze stawką 8% na całość inwestycji ?

ODPOWIEDŹ

Jak wynika z art. 41 ust. 12, 12a i 12b ustawy o podatku od towarów i usług, obniżoną 8% stawkę podatku stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych.

Do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym nie zalicza się budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2, a także lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. Ponadto z treści przepisu art. 41 ust. 12c ustawy, wynika iż w przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej te limity, 8% stawkę VAT stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej.

Jak wynika z pytania, Firma wykonuje dla Gminy remont i modernizację budynku dotychczas wynajmowanego firmom. W budynku tym powstaną mieszkania socjalne o powierzchni do 60 m2 każde,  1/10 z tego budynku pozostanie na wynajem i dwa pomieszczenia będą wykorzystywane na potrzeby Gminy. Nabywca usługi ma wątpliwość, czy wykonawca będzie mógł wystawić fakturę ze stawką 8% na całość inwestycji.

Jak wynika z regulacji zawartych w art. 41 ust. 12-12c ustawy o podatku od towarów i usług zastosowanie 8% stawki podatku VAT zależy od zakresu wykonanych robót budowlanych (muszą one dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji, przebudowy, robót konserwacyjnych budynków lub ich dostawy), a także od klasyfikacji budynku w którym te roboty zostały wykonane (budynki lub ich części muszą być zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym). Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego zaliczone do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym należy rozumieć budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w PKOB w dziale 11. Należy pamiętać, że o zastosowaniu właściwej stawki VAT do remontu budynku przesądza klasyfikacja obiektu jako całości.

Jeżeli Spółka zawarła z Gminą umowę na remont budynku mieszkalnego sklasyfikowanego w dziale 11 PKOB, to nawet gdy w budynku tym będą znajdowały się lokale mieszkalne o powierzchni użytkowej przekraczającej 150 m2 oraz lokale użytkowe, do całości usług budowlanych zastosowanie będzie miała 8% stawka VAT. Przedmiotem robót budowlanych jest bowiem obiekt budownictwa mieszkaniowego jako całość, a nie poszczególne lokale.

Natomiast jeśli Spółka zawarła umowę na wykonanie usług remontowych w poszczególnych częściach budynku (zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i lokalach użytkowych), wówczas w odniesieniu do usług wykonywanych w części mieszkalnej zastosowanie znajdzie 8% stawka podatku, natomiast do usług wykonywanych w części niemieszkalnej – 23% stawka VAT.

Reasumując, pierwszym warunkiem zastosowania obniżonej stawki VAT do całości inwestycji jest przeprowadzenie remontu, modernizacji, termomodernizacji czy przebudowy w budynku mieszkalnym lub w budynku niemieszkalnym sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także w obiekcie sklasyfikowanym w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Drugi warunek uzależniony jest od postanowień w umowie, tj. aby zastosować stawkę 8 % przedmiotem umowy powinny być roboty budowlane w budynku zbiorowego zamieszkania jako całości, a nie roboty budowlane dotyczące poszczególnych części budynku, tj. powierzchni mieszkalnych i odrębnie powierzchni niemieszkalnych (lokali użytkowych).

Karol Zen