Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 20, 2012

Stawka VAT na sprzedawane urządzenia z ekranami dotykowymi

0 989

Sprzedaż urządzeń z ekranami dotykowymi, stanowiących wyrób medyczny, będzie opodatkowane preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 3 października 2012 roku nr IPPP2/443-746/12-4/KG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwróciła się do Firma, która jest dystrybutorem wyrobów w postaci urządzeń z ekranami dotykowymi, które zgodnie z art. 2 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych, stanowią wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczony do obrotu na terenie RP. Ponadto wyrób ten posiada certyfikację medyczną.

W związku z powyższym Firma zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy właściwą stawką, którą należy zastosować przy sprzedaży tych urządzeń, będzie stawka VAT w wysokości 8%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług pod poz. 105 zostały wymienione wyroby medyczne w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika do których stosuje się obniżoną stawkę podatku w wysokości 8%.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 38 ustawy o wyrobach medycznych, przez wyrób medyczny należy rozumieć narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, w tym z oprogramowaniem przeznaczonym przez jego wytwórcę do używania specjalnie w celach diagnostycznych lub terapeutycznych i niezbędnym do jego właściwego stosowania, przeznaczony przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

  • diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu choroby,

  • diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania skutków urazu lub upośledzenia,

  • badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub procesu fizjologicznego,

  • regulacji poczęć

- których zasadnicze zamierzone działanie w ciele lub na ciele ludzkim nie jest osiągane w wyniku zastosowania środków farmakologicznych, immunologicznych lub metabolicznych, lecz których działanie może być wspomagane takimi środkami.

Dokonując analizy opisu sprawy oraz powołanych przepisów organ podatkowy stwierdził, iż skoro urządzenia stanowią wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczony do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to do jego sprzedaży, jako wyrobu wymienionego w poz. 105 załącznika nr 3 ustawy o VAT, będzie zasadne zastosowanie stawki podatku w wysokości 8%, na podstawie art. 41 ust. 2, z uwzględnieniem art. 146a ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a, załącznik nr 3 poz. 105 ustaw z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.