Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

December 2, 2015

Stawka VAT na sprzedaż gruntu z przeznaczeniem na eksploatację złoża

0 1414

Jak opodatkować sprzedaż gruntu niezabudowanego pod eksploatację odkrywkową złoża kruszywa?

ODPOWIEDŹ

Jeśli niezabudowany grunt, przeznaczony pod eksploatację odkrywkową złoża kruszywa, będzie terenem budowlanym w myśl definicji określonej w ustawie o VAT, jego sprzedaż należy opodatkować stawką 23%. Jeśli natomiast będzie to teren inny niż budowlany, wówczas jego dostawa będzie zwolniona pd podatku.

UZASADNIENIE

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli przedmiotem dostawy są tereny niezabudowane, inne niż budowlane, ich sprzedaż podlega zwolnieniu od podatku. Przy czym definicję terenów budowlanych znajdziemy w art. 2 pkt 33 ww. ustawy, który stanowi, że są nimi grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z powyższego wynika, że dla określenia metody opodatkowania gruntów, ustawa o podatku od towarów i usług nie posługuje się klasyfikacją gleboznawczą,a jedynie kryterium ich ewentualnego przenaczenia pod zabudowę. Oznacza to, że dla rozstrzygnięcia sposobu opodatkowania gruntu, bez znaczenia pozostaje fakt, iż jest to teren np. przeznaczony pod eksploatację odkrywkową złoża kruszywa. Istotna będzie jedynie kwalifikacja gruntu jako terenu budowlanego w myśl powyższej definicji. O sposobie jego opodatkowania zdecyduje zatem miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który wskaże, czy grunt jest przeznaczony pod zabudowę, czy też nie, a w przypadku braku takiego planu, istotna będzie wiedza, czy wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania tego terenu.

Jeśli grunt, o który pyta Czytelnik, oprócz przeznaczenia pod eksploatację złoża kruszywa, jest przeznaczony pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, albo wydano decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wówczas zgodnie z powyższą definicją, będzie to teren budowlany, który należy opodatkować stawką 23% zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku

Jeśli natomiast dla obszaru, na którym zlokalizowana jest przedmiotowa nieruchomość, brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania działki, wówczas grunt ten nie będzie spełniał definicji terenu budowlanego w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy o VAT, a tym samym będzie podlegał zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy.

Zatem o sposobie opodatkowania niezabudowanego gruntu każdorazowo zdecyduje jego klasyfikacja jako terenu budowlanego. Jeśli taka definicja zostanie spełniona, wówczas sprzedaż gruntu będzie podlegała opodatkowaniu stawką 23%. W sytuacji natomiast, gdy przedmiotem dostawy będzie teren inny niż budowlany, co oznacza, że dla obszaru, na którym jest on zlokalizowany, brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie wydano decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jego sprzedaż będzie zwolniona od podatku VAT. Takie stanowisko przyjęto również w interpretacjach indywidualnych: sygn. ILPP1/443-17/13-4/Awa z dnia 28 marca 2013 roku, wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu; sygn. IPPP3/443-775/14-4/KB z dnia 25 listopada 2014 roku wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.

Podstawa prawna: art. 2 pkt 33, art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 i art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Agnieszka Skóra