Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA

February 1, 2015

Stawka VAT na sprzedaż książek przez bibliotekę publiczną

0 1114

Biblioteka Publiczna Gminy chce sprzedać pojedyncze wydania książek ze swoich zasobów dla zainteresowanej firmy. Są to książki, które mamy w kilku egzemplarzach - są to bardzo stare wydania (z pewnością sprzed daty wejścia w życie ustawy o VAT), na które nie mamy faktur zakupu … Pieniądze ze sprzedaży pozwolą zakupić nam sporą kolekcję nowych publikacji. Czy przedmiotową sprzedaż powinniśmy opodatkować VAT ze stawką 5% skoro przy zakupie (darowiźnie) nie odliczyliśmy VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z przepisami art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 roku o bibliotekach, do podstawowych zadań bibliotek należy przede wszystkim udostępnianie zbiorów oraz prowadzenie działalności informacyjnej, zwłaszcza informowanie o zbiorach własnych, innych bibliotek, muzeów i ośrodków informacji naukowej, a także współdziałanie z archiwami w tym zakresie.

Świadczenie usług przez biblioteki jest ogólnodostępne i generalnie bezpłatne. Zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o bibliotekach, opłaty mogą być pobierane za usługi informacyjne, bibliograficzne, reprograficzne oraz wypożyczenia międzybiblioteczne, za wypożyczenie materiałów audiowizualnych, w formie kaucji za wypożyczone materiały biblioteczne, za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów bibliotecznych, a także za uszkodzenie, zniszczenie lub niezwrócenie materiałów bibliotecznych. Z powyższych przepisów jednoznacznie wynika, że udostępnianie zbiorów bibliotecznych należy do zadań nałożonych na biblioteki na mocy ww. ustawy. Tak więc świadczenie usług bibliotecznych, poza wymienionymi wyjątkami jest nieodpłatne i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z pytania wynika, że Biblioteka Publiczna Gminy ma zamiar sprzedać  pojedyncze wydania książek ze swoich zasobów dla zainteresowanej firmy. Są to bardzo stare wydania i Biblioteka nie posiada faktur dokumentujących ich zakup. Pytanie dotyczy stawki podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W oparciu o art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Klasyfikacja statystyczna towarów i usług dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest dokonywana na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Przy czym, zasadą jest, że dokonujący sprzedaży sam klasyfikuje swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy wynosi 23%, jednak przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do niej, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku. W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy, tj. wykazu towarów i usług opodatkowanych stawką podatku 8 %  wymieniono – PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Jak wynika z objaśnienia do załącznika nr 3 do ustawy, wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek oraz czasopism, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy wymieniono - PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a.

Tak więc w przypadku sprzedaży książek ze swoich zasobów dla zainteresowanej firmy, Biblioteka dokona dostawy towarów w rozumieniu ustawy o podatku VAT, niezależnie od faktu w jaki sposób weszła w posiadanie tych książek i w jakim czasie. Nie ma też znaczenia przy ustaleniu stawki podatku brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie książek. Jeżeli więc przedmiotem dostawy będą książki drukowane, posiadające symbol ISBN,  zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy, w zw. z poz. 32 załącznika nr 10, ich sprzedaż  będzie podlegała opodatkowaniu 5% stawką podatku. Natomiast sprzedaż  książek nieposiadających symbolu ISBN  będzie opodatkowana stawką podatku VAT w wysokości 23 %.

Karol Zen