Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

December 2, 2015

Stawka VAT na sprzedaż soku i paluszków podawanych w barze oraz na wynos

0 2029

Prowadzę bar z daniami na wynos. W barze znajdują się stoliki do spożywania posiłków. Kupuję sok do baru ze stawką 5%, czy sprzedaję go również ze stawką 5% czy ze stawką 8%. Dotyczy to również paluszków, kupuję ze stawką 23% a sprzedaję ze stawką 8%?

ODPOWIEDŹ

Sprzedaż soków owocowych i paluszków, która dokonywana jest w ramach świadczonych usług związanych z wyżywieniem (PKWiU ex 56) podlega opodatkowaniu stawką właściwą dla świadczonej usługi tj. 8%. Natomiast sprzedaż soku na wynos podlega opodatkowaniu stawką 5%, a paluszków 23% VAT.

UZASADNIENIE

Co do zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, towary i usługi opodatkowane są stawką podstawową, która wynosi 23%. Dla pewnych towarów i usług ustawodawca przewidział jednak niższe stawki podatkowe - 8%, 5%, 0% oraz zwolnienie z opodatkowania.

W omawianej sprawie Czytelnik prowadzi bar i zastanawia się, kiedy sprzedaż soku owocowego jest opodatkowana stawką 5%, a kiedy stawką 8%. Wątpliwość dotyczy również sprzedaży paluszków w barze. Najistotniejszym elementem pozwalającym stwierdzić, jaką należy zastosować stawkę podatku VAT, jest dokonanie prawidłowej klasyfikacji ww. towaru wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz. 19 tego załącznika w pkt 2 wymienione są soki z owoców i warzyw (PKWiU 10.32). Stawka ta obowiązuje tylko przy sprzedaży. Natomiast usługi związane z wyżywieniem sklasyfikowane w PKWiU ex 56 są opodatkowane stawką 8%. Tak wynika z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych i poz. 7 załącznika do ww. rozporządzenia. Jednak stawki obniżonej nie można stosować do sprzedaży:

  1. napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2%,

  2. napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,

  3. napojów, przy przygotowaniu których jest wykorzystywany napar z kawy lub herbaty, niezależnie od udziału procentowego tego naparu w przygotowywanym napoju,

  4. napojów bezalkoholowych gazowanych,

  5. wód mineralnych,

  6. innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką 23%.

Z treści art. 6 ust. 1 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wynika, iż usługi restauracyjne i cateringowe oznaczają usługi polegające na dostarczaniu gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo żywności i napojów, przeznaczonych do spożycia przez ludzi, wraz z odpowiednimi usługami wspomagającymi pozwalającymi na ich natychmiastowe spożycie. Dostarczanie żywności lub napojów lub żywności i napojów stanowi jedynie element większej całości, w której muszą przeważać usługi. Usługi restauracyjne polegają na świadczeniu takich usług w lokalu należącym do usługodawcy, podczas gdy usługi cateringowe polegają na świadczeniu takich usług poza lokalem usługodawcy”. Zgodnie z art. 6 ust 2 tego rozporządzenia za usługi cateringowe i restauracyjne w rozumieniu ust. 1 nie uznaje się dostawy gotowej lub niegotowej żywności lub napojów albo dostawy gotowej lub niegotowej żywności i napojów, wraz z ich transportem lub bez niego, ale bez żadnych innych usług wspomagających.

Powyższe uregulowania, określają cechy charakterystyczne oraz sposób identyfikacji usług cateringowych i restauracyjnych. W powyższej kwestii wielokrotnie wypowiedział się Europejski Trybunał Sprawiedliwości w orzeczeniach m.in. C-231/94 (Faaborg-Gelting Linien A/S v. Finanzamt Flensenburg) oraz w połączonych sprawach C-497/09, C-499/09, C-501/09, C-502/09.

W orzeczeniach tych Trybunał uznał, że gdy wydaniu towaru (posiłku) towarzyszą dodatkowe czynności związane z jego przygotowaniem, podaniem itp. wówczas zasadniczo mamy do czynienia ze świadczeniem usługi, a nie z dostawą towarów. Przy podawaniu posiłków w restauracjach wykonywanych jest na rzecz klientów wiele różnych czynności, takich jak nakrywanie do stołu, doradzanie klientowi i objaśnianie szczegółów dotyczących posiłków w menu, podawanie do stołu i sprzątanie po zakończeniu konsumpcji.

W orzeczeniu w sprawie C-231/94, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wskazał, że dostawa gotowych posiłków do bezpośredniego spożycia jest rezultatem szeregu usług, przy czym do dyspozycji klienta pozostaje infrastruktura, w tym jadalnia z pomieszczeniami sąsiadującymi. Transakcje w restauracjach charakteryzuje cały zespół cech i czynności, przy czym dostawa posiłku jest jedynie częścią usługi, choć stanowi w nich dominujący element. W związku z tym, Trybunał również w tym wyroku podkreślił, że w sytuacji, w której mamy do czynienia z transakcją składającą się z wielu elementów, należy w pierwszej kolejności uwzględnić wszelkie okoliczności przeprowadzenia danej transakcji. W pkt 14 ww. wyroku w sprawie C-231/94 Trybunał orzekł, że działalność restauracyjną charakteryzuje szereg elementów i czynności, wśród których dostawa żywności jest tylko jedną ze składowych i gdzie zdecydowanie przeważają usługi. Czynność taką należy zatem uznać za świadczenie usług, o którym mowa w art. 6 ust. 1 szóstej dyrektywy. Odwrotnie jest natomiast, gdy transakcja dotyczy artykułów żywnościowych na wynos i nie wiąże się ze świadczeniem usług służących organizacji konsumpcji na miejscu w odpowiednich warunkach.

Z powyższego wynika, że jeżeli klient w barze kupi na wynos butelkę lub karton soku, to będzie to sprzedaż opodatkowana stawką 5%. Jeżeli jednak butelka zostanie otwarta, a sok wlany do szklanki, będzie to usługa związana z wyżywieniem, opodatkowana stawką 8% VAT.

Reasumując należy stwierdzić, że w przypadku, gdy sok jest sprzedawany na wynos to dostawa tego towaru podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką podatku VAT w wysokości 5%, na mocy art. 41 ust. 2a ustawy, odpowiednio w związku z poz. 19 pkt 2 załącznika nr 10 do ustawy. Natomiast w przypadku sprzedaży paczki paluszków na wynos, należy tą sprzedaż opodatkować 23% stawką VAT.

W omawianej sprawie należy również rozstrzygnąć kwestie, czy sprzedaż paluszków w sposób wymieniony we wniosku jest sprzedażą towarów w stanie przetworzonym czy nieprzetworzonym. Zapewne sprzedaż przekąsek odbywa się w ten sposób, że po rozpakowaniu z oryginalnych opakowań Czytelnik podaje je w porcjach na talerzach i innych pojemnikach do tego przeznaczonych do spożycia na miejscu w barze, zatem nie znajduje tu zastosowania wyłączenie określone w pkt 6 pozycji 7 załącznika do rozporządzenia, odnoszące się do sprzedaży innych towarów w stanie nieprzetworzonym opodatkowanych stawką w wys. 23%.

W związku z powyższym, sprzedaż przekąsek zaklasyfikowanych przez Czytelnika jako usługi związane z wyżywieniem PKWiU ex 56 na podstawie §3 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika do w/w rozporządzenia Ministra Finansów podlega opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT również dla sprzedaży paluszków.

Podstawa prawna: §3 ust. 1 pkt 1 w związku z poz. 7 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2013 roku w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 i art. 41 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Marta Rusin