Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

July 1, 2015

Stawka VAT na sprzęt ochrony przeciwpożarowej przy wpłacie zaliczki

0 966

Gmina zamierza nabyć sprzęt ochrony przeciwpożarowej w 2016 roku. Jaka będzie stawka VAT jeżeli wpłacimy w tym roku zaliczkę?

ODPOWIEDŹ

Od 1 stycznia 2016 roku przestanie obowiązywać obniżona stawka VAT 8% dla dostawy towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, wymienionych obecnie w poz.129-134 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana ta została wymuszona wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-639/13 z 18 grudnia 2014 roku, w którym TSUE uznał, że stosowanie przez Polskę obniżonej stawki VAT na towary ochrony przeciwpożarowej jest niezgodne z prawem wspólnotowym. Zatem od 1 stycznia 2016 roku dostawa tych towarów będzie opodatkowana podstawową stawką VAT, 23%.

W opisanej w pytaniu sytuacji określenie stawki podatku właściwej dla dostawy sprzętu ochrony przeciwpożarowej jest jednak nieco bardziej skomplikowane, bowiem Gmina wpłaca zaliczkę w roku 2015, kiedy obowiązuje obniżona stawka podatku dla dostawy towarów przeznaczonych na cele ochrony przeciwpożarowej, natomiast sama dostawa nastąpi w roku 2016, kiedy obowiązywała będzie stawka podstawowa. Jak wiadomo, zaliczki na poczet dostaw podlegają opodatkowaniu tą samą stawką co dostawa towarów, więc powstaje pytanie czy zastosować stawkę podatku właściwą dla dostawy sprzętu w momencie wpłaty zaliczki czy w momencie kiedy rzeczywiście dojdzie do dostawy.

Na zadane powyżej pytanie odpowiada przepis art.41 ust.14f ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z tym przepisem, zmiana stawki podatku w odniesieniu do czynności, która zostanie wykonana w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, w związku z którą otrzymano całość lub część zapłaty, nie powoduje zmiany wysokości opodatkowania zapłaty otrzymanej przed dniem zmiany stawki podatku. Zatem, w odniesieniu do otrzymanej zaliczki dostawca powinien zastosować stawkę podatku obowiązującą w dniu powstania obowiązku podatkowego, czyli obowiązującą w dniu otrzymania zaliczki przez dostawcę, a zatem obniżoną stawkę 8% i stawka ta nie ulegnie zmianie w momencie dostawy towaru.

Nieco inaczej wyglądałaby sytuacja w przypadku uiszczenia w 2015 roku jedynie częściowej zaliczki na poczet dostawy. W takiej sytuacji cytowany powyżej przepis art.41 ust.14f ma zastosowanie wyłącznie do części płatności otrzymanej przed zmianą stawki podatku. W odniesieniu do pozostałej wartości dostawy należy zastosować stawkę podatku obowiązującą w dniu powstania obowiązku podatkowego, czyli w dniu dokonania dostawy towarów. Będzie to zatem podstawowa stawka podatku 23%.

Ewa Konarska