Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczenie usług bioenergoterapeutycznych nie zostanie objęte zwolnieniem od podatku VAT, ponieważ nie mieszczą się w definicji opieki medycznej, a w związku tym, będą podlegać opodatkowaniu 23 % stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 24 lipca 2012 roku nr IPTPP1/443-390/12-2/IG.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego zwrócił się podatnik podatku od towarów i usług, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych. Obecnie zamierza poszerzyć działalność o usługi bioenergoterapeutyczne. Wnioskodawca posiada wpis do ewidencji działalności gospodarczej (m.in.) 86.90.D – działalność paramedyczna. Podatnik posiada dyplom uprawniający do wykonywania zawodu bioenergoterapeuty.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, iż usługi bioenergoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług gdyż mieszczą się w definicji zawartej w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011r. o działalności leczniczej, zgodnie z którym osoba wykonująca zawód medyczny, to osoba uprawniona na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osoba legitymująca się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż usługi bioenergoterapeutyczne korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku VAT usług w zakresie opieki medycznej, jest spełnienie łącznie dwóch przesłanek:

  • przedmiotowej, tj. świadczone usługi mają dotyczyć opieki medycznej w zakresie profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawiania zdrowia,

  • podmiotowej, tj. usługi te muszą być świadczone przez podmioty lecznicze w ramach wykonywanej działalności leczniczej, lekarza, lekarza dentystę, pielęgniarkę, położną, osobę wykonującą inny zawód medyczny lub psychologa.

Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że świadczenie usług nie korzysta ze zwolnienia. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia są świadczone (bez względu na status podmiotu dokonującego tych czynności) na rzecz zakładów opieki zdrowotnej na ich terenie.

Jednocześnie dokonując analizy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 kwietnia 2010r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, organ podatkowy zauważył, iż bioenergoterapeuci nie zostali wymienieni w grupie specjalistów do spraw zdrowia, obejmującej lekarzy, dentystów, pielęgniarki i innych specjalistów w ochronie zdrowia.

Podsumowując organ podatkowy stwierdził, iż Wnioskodawca nie spełnia przesłanek podmiotowych odnoszących się do usługodawcy zawartych w treści art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług, tzn. nie prowadzi działalności w formie zakładu opieki zdrowotnej, ani nie jest lekarzem, dentystą, pielęgniarką, położną, osobą wykonującą inny zawód medyczny, czy psychologiem. Ponadto świadczone przez Podatnika usługi paramedyczne opierają się na niekonwencjonalnych metodach leczenia chorób, tj. metodach nieakceptowanych przez oficjalną medycynę. Zatem nie można uznać, iż wykonywane czynności są usługami z zakresu opieki medycznej.

W związku z powyższym świadczenie przedmiotowych usług bioenergoterapeutycznych nie zostanie objęte zwolnieniem od podatku VAT. Wobec tego, że wykonywane czynności nie będą objęte zwolnieniem ani obniżonymi stawkami podatku na podstawie innych przepisów ustawy i rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, będą podlegać opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.