Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Czy od 1 kwietnia tego roku obowiązuje wyższy VAT na usługi pocztowe?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Od 1 kwietnia obowiązuje 23% stawka VAT na usługi pocztowe, dla których warunki świadczenia są negocjowane indywidualnie. Natomiast dla usług pocztowych powszechnych świadczonych przez Pocztę Polską tzn. dostępnych dla wszystkich, innych niż wysyłki masowe – nadal obowiązuje zwolnienie od VAT.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2013 roku brzmieniem art.43 ust.1 pkt 17 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku powszechne usługi pocztowe świadczone przez operatora obowiązanego do świadczenia takich usług, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną. Ministerstwo Finansów wskazało, że celem tej zmiany jest pełniejsze dostosowanie zakresu zwolnienia określonego w tym przepisie do prawodawstwa unijnego, w szczególności art.132 ust.1 lit.a dyrektywy 2006/112/WE oraz do orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z wyrokiem TSUE w sprawie C-357/07 TNT Post, usługi pocztowe, które nie są świadczone w interesie publicznym, lub których warunki świadczenia są negocjowane indywidualnie, nie mogą korzystać ze zwolnienia od VAT.

Obowiązujący od 1 kwietnia przepis jednoznacznie wskazuje, że zwolnienie od podatku od towarów i usług dotyczy tylko powszechnych usług pocztowych. Zgodnie z art.45 obowiązującej od 1 stycznia 2013 roku ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku - Prawo pocztowe, do usług powszechnych zalicza się świadczone w obrocie krajowym i zagranicznym w ramach obowiązku usługi pocztowe obejmujące:

1) przyjmowanie, sortowanie, przemieszczanie i doręczanie:

a) przesyłek listowych, w tym poleconych i z zadeklarowaną wartością, o wadze do 2000 g i liczonych z tolerancją 2 mm wymiarach: – maksymalnych – 900 mm, stanowiących sumę długości, szerokości i wysokości, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 600 mm, a w przypadku przesyłki listowej w formie rulonu – 1040 mm, stanowiących sumę długości i podwójnej średnicy, przy czym największy wymiar nie może przekroczyć 900 mm, – minimalnych – 170 mm w przypadku przesyłki listowej w formie rulonu, stanowiących sumę długości i podwójnej średnicy, przy czym największy wymiar nie może być mniejszy niż 100 mm, – minimalnych strony adresowej – 90 x 140 mm,

b) przesyłek dla ociemniałych,

c) paczek pocztowych, w tym z zadeklarowaną wartością, o masie do 10 000 g i wymiarach, z których największy nie przekracza 1500 mm, a suma długości i największego obwodu mierzonego w innym kierunku niż długość nie przekracza 3000 mm;

 2) sortowanie, przemieszczanie i doręczanie nadesłanych z zagranicy paczek pocztowych o masie do 20 000 g i wymiarach, o których mowa w pkt 1 lit. c).

Usług pocztowych, świadczonych dla nadawców masowych nie zalicza się do usług powszechnych. Ponadto, z art. 46 Prawa pocztowego wynika, że świadczenie usług powszechnych powinno być stosowane w sposób jednolity w porównywalnych warunkach, przy zapewnieniu na terytorium całego kraju rozmieszczenia placówek pocztowych i nadawczych skrzynek pocztowych odpowiedniego do zapotrzebowania na danym terenie, po przystępnych cenach.

Zwolnienie, o którym, mowa w art.43 ust.1 pkt 17 nie dotyczy wszystkich podmiotów świadczących usługi pocztowe, gdyż dotyczy ono tylko operatorów posiadających status operatora publicznego zobowiązanego do świadczenia powszechnych usług pocztowych. W Polsce status podmiotu działającego w takim charakterze posiada Poczta Polska.

Zatem od 1 kwietnia 2013 roku podstawowa stawka VAT 23% obowiązuje w stosunku do usług świadczonych przez operatorów innych niż Poczta Polska oraz w stosunku do usług świadczonych przez Pocztę Polską których warunki świadczenia (np. cena) są negocjowane indywidualnie i są dostępne tylko dla klientów, którzy spełnią określone warunki, natomiast nie mają one charakteru powszechnego, nie są dostępne dla ogółu społeczeństwa. Od 1 kwietnia ze zwolnienia od VAT nie będą mogły również korzystać świadczone przez Pocztę Polską wysyłki masowe (np. wysyłki ulotek).

WAŻNE: Podatnicy VAT nabywający niepowszechne usługi pocztowe tzn. takie, których warunki zostały indywidualnie ustalone, otrzymają faktury z podatkiem od towarów i usług. Jeśli nabyte usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas podatnicy ci mają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy