Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Szpital, wystawiając fakturę za przeprowadzone sekcje zwłok dla innych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Prokuratury, powinien stosować 23% stawkę podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 stycznia 2013 roku nr ILPP2/443-1019/12-2/AD.

Sytuacja podatnika

Szpital jest samodzielnym publicznym zakładem opieki zdrowotnej, którego organem założycielskim jest Samorząd Województwa. Podstawowym celem Szpitala jest udzielanie świadczeń zdrowotnych, stacjonarnych i ambulatoryjnych. Szpital prowadzi również działalność dodatkową poprzez udzielanie świadczeń medycznych innym podmiotom. Jednocześnie planuje zawrzeć umowę na wykonywanie sekcji zwłok na rzecz Prokuratury oraz innych ZOZów, które w swojej strukturze organizacyjnej nie posiadają Zakładu Patomorfologii. Sekcja zwłok wykonywana byłaby w celu ustalenia przyczyny zgonu. Podczas badania będą pobierane materiały do dalszych badań histopatologicznych, immunohistochemicznych, toksykologicznych oraz biochemicznych.

W związku z powyższym Szpital zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę podatku VAT powinien stosować wystawiając fakturę za przeprowadzone sekcje zwłok dla innych Zakładów Opieki Zdrowotnej oraz Prokuratury.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał analizy, czy usługi sekcji zwłok będą mogły korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Bowiem w myśl art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieniu podlegają tylko te czynności, które maja charakter diagnostyczny lub terapeutyczny. Zatem zwolnieniu podlegają usługi opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, oraz wykonywane przez określony krąg podmiotów wykonujących te usługi.

W związku powyższym organ podatkowy stwierdził, że usługi sekcji zwłok nie są usługami wymienionymi w przepisach art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ww. ustawy, albowiem nie są one usługami w zakresie opieki medycznej służącymi profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Jednocześnie usługi sekcji zwłok nie są wymienione w innych przepisach ww. ustawy, jak i przepisach wykonawczych do tej ustawy, regulujących opodatkowanie stawkami obniżonymi. Zatem podlegają one opodatkowaniu według stawki 23% VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług.