Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

July 31, 2014

Stawka VAT od organizacji półkolonii dla dzieci i młodzieży szkolnej

0 2176

Czy organizowanie półkolonii dla dzieci i młodzieży szkolnej w czasie wakacji podlega opodatkowaniu VAT?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Organizowanie półkolonii dla dzieci i młodzieży szkolnej będzie zwolnione od opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 24 lit.a ustawy o VAT, jeżeli będzie wykonywane zgodnie z przepisami o systemie oświaty.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2016 r., podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Jednakże ustawodawca przewidział dla niektórych czynności obniżone stawki podatku oraz szereg zwolnień od podatku VAT. I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 24 lit.a ustawy o VAT zwalnia się od podatku od towarów i usług usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty.

Z powyższego przepisu wynika, iż warunkiem skorzystania ze zwolnienia na podstawie ww. przepisu jest odwołanie się do przepisów o systemie oświaty.

Zgodnie z art. 92a ust. 1 i 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty w czasie wolnym od zajęć szkolnych dla uczniów mogą być organizowane kolonie, obozy i inne formy wypoczynku. Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania określa w drodze rozporządzenia, warunki, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasady jego organizowania i nadzorowania. I tak, na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 stycznia 1997 r. w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania, organizatorami wypoczynku mogą być szkoły i placówki, osoby prawne i fizyczne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Rozporządzenie nie określa żadnych szczególnych wymagań co do formy prawnej, ani też warunków organizacyjno-finansowych, które powinien spełnić organizator. W § 1 rozporządzenia ustala się jedynie wymagania dotyczące samych form wypoczynku, tj. zapewnienie bezpiecznych warunków wypoczynku i właściwej opieki wychowawczej, a także zatrudnienie odpowiednio przygotowanej kadry pedagogicznej.

Ponadto, w myśl § 6 ust. 1 ww. rozporządzenia, organizator wypoczynku może zorganizować wypoczynek po przedstawieniu kuratorowi oświaty, właściwemu ze względu na lokalizację placówki:

 

  1. karty kwalifikacyjnej obiektu, której wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia,

  2. informacji na temat formy wypoczynku, liczby turnusów, czasu ich trwania oraz liczby uczestników,

  3. danych dotyczących kwalifikacji pracowników pedagogicznych lub wolontariuszy i kierownika wypoczynku, a także informacji o kwalifikacjach pracowników medycznych przewidzianych do zatrudnienia,

  4. informacji na temat programu pracy z dziećmi i młodzieżą,

  5. w przypadku obozów wędrownych – informacji na temat przebiegu trasy.

 

Z powyższego wynika, że tylko takie organizowanie półkolonii, które spełnia wymagania przewidziane w ww. rozporządzeniu, podlega zwolnieniu z opodatkowania VAT. W związku z tym, odnosząc powyższe przepisy do przedmiotowej sprawy, należy stwierdzić, że jeżeli Czytelnik organizuje przedmiotowe półkolonie zgodnie z przepisami ustawy o oświacie oraz przy spełnieniu w/w warunków rozporządzenia, ich organizacja podlega zwolnieniu od tego podatku. Znajduje to potwierdzenie w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 28 stycznia 2014 r., sygn. ILPP2/443-1054/13-2/MR.

Bożena Sawicka