Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

June 30, 2015

Stawka VAT od sprzedaży maszyn i pojazdów wykorzystywanych do prac na drogach powiatowych

0 955

Powiat, czynny podatnik VAT, w 2011 roku przejął po zlikwidowanym Powiatowym Zarządzie Dróg majątek w postaci maszyn i pojazdów, które były i są używane wyłącznie do prac na drogach powiatowych. W momencie zakupu sprzętu Powiatowy Zarząd Dróg nie był podatnikiem VAT i nie miał prawa odliczenia podatku od ich nabycia. W miesiącu kwietniu 2015 roku Powiat podjął decyzję o sprzedaży podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, przyczepki zakupionej w latach 90-tych i skrapiarki nabytej w 2004 roku. Było to spowodowane potrzebą wymiany sprzętu ze względu na stopień zużycia. Przez cały okres użytkowania sprzęt nie był udostępniany odpłatnie innym jednostkom i podmiotom. Potwierdzeniem dokonanej sprzedaży są spisane pomiędzy stronami umowy sprzedaży i wystawione na wyraźne żądanie kupujących faktury ze stawką podatku „np”; i wskazaną podstawą prawną art. 15 ust. 6 ustawy o VAT. Czy oprócz spisania umowy należało wystawić fakturę i z jaką stawką podatku?

ODPOWIEDŹ

Powiat z tytułu dostawy przyczepy i skrapiarki nie występuje w roli podatnika, w związku z tym sprzedaż ta jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT i nie powinna być udokumentowana fakturą.

UZASADNIENIE

Zgodnie z obowiązującym przepisem art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jak wynika z pytania, Powiat, czynny podatnik VAT w 2011 roku przejął po zlikwidowanym Powiatowym Zarządzie Dróg majątek w postaci maszyn i pojazdów, które były i są używane wyłącznie do prac na drogach powiatowych i przy ich nabyciu nie odliczono VAT. W kwietniu 2015 roku Powiat podjął decyzję o sprzedaży podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, przyczepki zakupionej w latach 90-tych i skrapiarki nabytej w 2004 roku. Pytanie dotyczy stawki VAT i rodzaju dokumentu potwierdzającego dostawę.

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art.15 ust.1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust.2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie natomiast z art.15 ust.6 ustawy nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

W świetle powyższego przepisu, organy władzy publicznej oraz urzędy obsługujące te organy są wyłączone z kręgu podatników podatku od towarów i usług - w zakresie czynności nałożonych przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane. Jest to wyłączenie podmiotowo-przedmiotowe i ma zastosowanie przy spełnieniu przez ten organ dwóch warunków, tj. podmiotem jest wyłącznie organ władzy publicznej lub urząd obsługujący ten organ,a także odnosi się do czynności nałożonych przepisami prawa, dla których powołano te organy, z wyłączeniem czynności realizowanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Tak więc wyłączone od opodatkowania podatkiem od towarów i usług są czynności wykonywane przez podmioty prawa publicznego (organy władzy publicznej i urzędy obsługujące te organy) w ramach sprawowanego przez nie władztwa publicznego.

Jak wynika z pytania Czytelnika, przedmiot dostawy w postaci przyczepy i skrapiarki był używany wyłącznie do prac na drogach powiatowych i nigdy nie był udostępniany odpłatnie innym podmiotom.

Zgodnie z art. 4 ustawy o samorządzie powiatowym Powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie m.in. transportu zbiorowego i dróg publicznych. Składniki rzeczowe majątku ruchomego były używane przez Powiatowy Zarząd Dróg a następnie Powiat w ramach realizacji zadań własnych i nie zostały nabyte na potrzeby działalności gospodarczej w rozumieniu VAT.

W związku z faktem, że maszyny i pojazdy były użytkowane dla realizacji celów, które stanowią działalność publiczno – prawną (pozostającą poza opodatkowaniem VAT), w świetle orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej należałoby uznać, że Powiat dokonując dostawy tych ruchomości nie działa w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o podatku VAT. Tak więc, ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT.

Proszę pamiętać, że należy każdorazowo badać, czy sprzedaż majątku przez organy władzy publicznej podlega wyłączeniu z VAT, czy jest zwolnione lub opodatkowane, o czym pisałem w artykule opublikowanym w numerze czerwcowym pt.: „Opodatkowanie VAT sprzedaży samochodów przez Gminę”.

Odnośnie udokumentowania transakcji, przepisy określające zasady wystawiania faktur stosuje się przede wszystkim w celu dokumentowania odpłatnych dostaw towarów i odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów. Ponadto przepisy ustawy o podatku VAT wskazują, że fakturę wystawia podatnik.

Biorąc pod uwagę, że Powiat z tytułu dostawy przyczepy i skrapiarki nie występuje w roli podatnika, a także, że sprzedaż ta jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu, nie powinna być wystawiona faktura dokumentująca te sprzedaż.

Karol Zen