Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Ogrodzenie trwale związane z gruntem nie jest budowlą, a zatem nie można zastosować do niego zwolnienia od podatku od towarów i usług na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. W konsekwencji, ze zwolnienia nie może również korzystać grunt, na którym znajduje się ogrodzenie.

 

Takie stanowisko potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku o sygnaturze I FSK 918/11 z 17 kwietnia 2012 roku.

Sytuacja podatnika

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzył skargę na interpretację podatkową oraz podtrzymujący ją wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą i będącej czynnym podatnikiem VAT. Skarżący wraz z żoną (nie prowadzącą działalności gospodarczej) nabył na współwłasność łączną niezabudowaną nieruchomość gruntową. Następnie, na wniosek Skarżącego, grunt został podzielony na 11 mniejszych działek, z których trzy zostały przeznaczone pod budowę dróg, a na ośmiu pozostałych Skarżący budował mające trwały charakter ogrodzenie siatkowe. Skarżący wskazał, iż ogrodzenie to jest budowlą, gdyż do jego konstrukcji używane były ocynkowane słupki ogrodzeniowe o średnicy ok.48 mm i wysokości ok.1,5 m, posadowione na mocnych i trwałych fundamentach o głębokości ok. 50 cm. Do tak przygotowanego szkieletu ogrodzenia zostaje przymocowana siatka, przeważnie ocynkowana lub ocynkowana i powlekana. Ogrodzenie ma charakter trwały, nie można go przenieść bez unicestwienia fundamentu, na którym jest posadowione. Ogrodzenie, zdaniem Skarżącego, jest budowlą na stałe połączoną z gruntem, na którym jest wznoszone. Skarżący budował ogrodzenie samodzielnie, z materiałów budowlanych otrzymanych w formie darowizny od krewnych.

Skarżący zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, że dostawa budowli, jakimi są ogrodzenia, wybudowanych samodzielnie z materiałów otrzymanych w formie darowizny, wraz z gruntami, na których zostały posadowione, jest zwolniona od VAT.

Stanowisko Ministra Finansów i Sądów Administracyjnych

W wydanej interpretacji organ podatkowy nie potwierdził stanowiska wnioskodawcy. Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej, opisane ogrodzenie stanowi urządzenie budowlane (urządzenie techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem), a nie samodzielną budowlę, którą uznaje się za towar na gruncie podatku VAT. Zdaniem organu w sprawie nie znajdzie zastosowanie art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, gdyż nie wystąpi dostawa budowli, do której można „przypisać” grunt. Organ podatkowy uznał, iż nieruchomość gruntowa Skarżącego, w rozumieniu przepisów o podatku VAT, jest niezabudowana. Skoro niezabudowana nieruchomość gruntowa stanowi tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną z dopuszczeniem zabudowy usługowej, co wynika z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, organ podatkowy uznał, że jej dostawa winna być opodatkowana podatkiem VAT według stawki podstawowej.

Opisana powyżej interpretacja organu podatkowego została zaskarżona do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jednak sąd pierwszej instancji uznał skargę za niezasadną, przez co sprawa trafiła na wokandę Naczelnego Sądu Administracyjnego. NSA oddalił jednak skargę kasacyjną.

Naczelny Sąd Administracyjny, wobec braku definicji pojęcia „budowla” w ustawie o podatku od towarów i usług oraz dyrektywie VAT, zastosował wykładnię celowościową przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Zdaniem Sądu, sprzedaży działki gruntu, ogrodzonej siatką na słupkach betonowych nie można traktować jako dostawy budowli w rozumieniu powyższego przepisu, gdyż sensem ekonomicznym tej czynności jest sprzedaż gruntu, a nie ogrodzenia. Siatka ogrodzeniowa nie pełni samodzielnych funkcji budowlanych. Jej celem jest wydzielenie granic działki i jej zabezpieczenie. Również w rozumieniu Prawa budowlanego ogrodzenie nie jest budowlą, lecz jedynie urządzeniem budowlanym.

Z uwagi na powyższe, NSA zgodził się ze stanowiskiem, że w opisanym stanie faktycznym będzie miała miejsce dostawa niezabudowanej, ogrodzonej działki gruntu, a nie dostawa budowli w postaci siatki ogrodzeniowej. Zatem zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, odnoszące się do dostawy budowli, nie ma zastosowania. W konsekwencji również przepis art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, który mówi o dostawie budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, nie będzie miał zastosowania do wskazanej dostawy.

Podstawa prawna: art.29 ust.5 i art.43 ust.1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.