Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

September 30, 2013

Stawka VAT przy dostawie i montażu klimatyzacji

0 2010

Czy stawki VAT przy sprzedaży i montażu klimatyzacji w samochodach i budynkach firmowych oraz budynkach mieszkalnych są takie same? Jaka stawka podatku obowiązuje przy sprzedaży klimatyzacji wraz z montażem?

ODPOWIEDŹ

Do zakupu i montażu klimatyzacji w samochodach i budynkach firmowych – niemieszkalnych ma zastosowanie 23% stawka VAT. Stawka VAT 8% jest przewidziana dla usługi montażu klimatyzacji dla potrzeb budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Od tej reguły są wyjątki, ściśle wymienione w ustawie i przepisach wykonawczych. W przypadku sprzedaży i montażu klimatyzacji w samochodach i budynkach firmowych przepisy ustawy o VAT oraz aktów wykonawczych nie przewidują obniżonej stawki podatku, a zatem ma zastosowanie 23% stawka VAT.

W przypadku montażu klimatyzacji w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy natomiast zastosować stawkę VAT w wysokości 8%.

Stosownie do art.41 ust.12 ustawy o VAT, stawkę podatku w wysokości 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym – zgodnie z art.41 ust.12a ustawy – rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Do budownictwa takiego nie zalicza się jednak budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2 i lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2. W przypadku budownictwa mieszkaniowego o powierzchni przekraczającej ww. limity, obniżoną stawkę podatku stosuje się tylko do części podstawy opodatkowania odpowiadającej udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w całkowitej powierzchni użytkowej (art.41 ust.12b i 12c ustawy).

W świetle przepisów Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wentylacja i klimatyzacja stanowią wyposażenie techniczne budynku. Skoro zatem klimatyzacja jest jednym z elementów wyposażenia technicznego budynku, i sposób jej zainstalowania polega na trwałym połączeniu jej z budynkiem, to można przyjąć, że jej zainstalowanie stanowi modernizację budynku. Modernizacja oznacza bowiem unowocześnienie, uwspółcześnienie produktu, trwałe ulepszenie np. istniejącego obiektu budowlanego, prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej. Montaż urządzeń klimatyzacyjnych ma natomiast na celu unowocześnienie, trwałe ulepszenie istniejącego obiektu budowlanego prowadzące do zwiększenia jego wartości użytkowej.

Zatem w sytuacji gdy usługi montażu klimatyzacji wykonywane będą w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym, usługi te będą podlegały opodatkowaniu 8% stawką VAT na podstawie art.41 ust.12 w związku z art.146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i uslug.  W odniesieniu zaś do usług polegających na montażu klimatyzacji wykonywanych w lokalach niemieszkalnych, zastosować należy podstawową stawkę podatku w wysokości 23%, na podstawie art.41 ust.1 w związku z art.146a pkt 1 ustawy o VAT. 

Przy ustaleniu właściwej stawki podatku od towarów i usług dla czynności dostawy klimatyzacji wraz z montażem w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym decydujące znaczenie ma ustalenie co jest przedmiotem sprzedaży - czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy świadczy usługę. Strony w umowach cywilnoprawnych określają co jest przedmiotem sprzedaży. Wobec powyższego jeżeli przedmiotem sprzedaży ma być konkretna usługa nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na tę usługę i opodatkować ich osobno ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę a nie poszczególne jej elementy. Zatem dostawa klimatyzacji wraz z usługą montażu w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym również podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%. Stanowisko to potwierdzają: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 listopada 2011 roku nr IPPP3/443-1391/11-2/RD oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 18 kwietnia 2013 roku nr IBPP2/443-36/13/RSz.

Jak wskazano powyżej, montaż klimatyzacji w samochodach jest objęty 23% stawką VAT. Jeżeli firmowy samochód, w którym będzie montowana klimatyzacja, jest wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas można odliczyć w całości podatek naliczony przy nabyciu klimatyzacji. Wynika to z faktu, że wydatek na klimatyzację nie stanowi wydatku na nabycie części składowej - jest to wydatek na nabycie części peryferyjnej, a, zgodnie z art.3 ust.7 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym, tylko przy nabyciu części składowej ograniczone zostało prawo do pełnego odliczenia VAT. Przypomnieć warto, iż częścią składową rzeczy jest bowiem wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Natomiast częścią peryferyjną jest rzecz odrębna od rzeczy głównej, lecz pozostająca z nią w stosunku gospodarczego podporządkowania, mająca charakter pomocniczy.

Bożena Sawicka