Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Odpowiedź na interpelację poselską (nr 15512) do ministra finansów z dnia 11 marca 2013 roku w sprawie stawki podatku VAT stosowanej przy montażu szaf wnękowych.

Szanowny Panie Ministrze!

Od 1 stycznia 2011 r. zgodnie z art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług niższa stawka VAT ma zastosowanie tylko do budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji obiektów budowlanych zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Właśnie, jak podaje „Rzeczpospolita”, od tego czasu pojawiły się wątpliwości i rozbieżności co do stosowania stawki podatku VAT przy montażu szaf wnękowych. Nawet sądy mają rozbieżne poglądy w tej sprawie.

Eksperci podatkowi stwierdzili, że budowa szafy wnękowej powinna być obłożona preferencyjnym, 8-procentowym podatkiem, gdyż zalicza się ją jako modernizację obiektu. Taka informacja, jak podaje prasa, pojawiła się początkowo również na stronie internetowej Ministerstwa Finansów. Jednak w drugim półroczu 2011 r. ministerstwo żądało 15-procentowych dopłat wraz z odsetkami do pełnej stawki VAT.

W związku z wątpliwościami co do stosowania stawki VAT zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:

  1. Czy w stanie prawnym obowiązującym od 2011 r. świadczenie kompleksowej usługi polegającej na montażu zabudowy meblowej w budynkach objętych społecznym programem mieszkaniowym to usługa modernizacji korzystająca z obniżonej stawki VAT, czy to dostawa towarów opodatkowana stawką podstawową?

  2. Czy w kontekście ciągłych wątpliwości interpretacyjnych resort zamierza odstąpić od egzekwowania od przedsiębiorców 15-procentowych dopłat do stawki podstawowej?

Z poważaniem

Poseł Maciej Orzechowski oraz grupa posłów

Warszawa, dnia 11 marca 2013 r.

Odpowiedź na interpelację

Szanowna Pani Marszałek!

Nawiązując do przekazanej przy piśmie z dnia 20 marca 2013 r., znak: SPS-023-15512/13, interpelacji pana Macieja Orzechowskiego, posła na Sejm RP, oraz grupy posłów w sprawie stawki podatku VAT stosowanej przy montażu szaf wnękowych, uprzejmie wyjaśniam.

Montaż trwałej zabudowy meblowej należy uznać za czynność związaną z zaopatrywaniem lokalu mieszkalnego w elementy wyposażenia niestanowiące jego elementów konstrukcyjnych lub części składowych.

W tej kwestii wypowiedział się także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 1 grudnia 2010 r., sygn. akt I FSK 2067/09, w którym stwierdził m.in.: „jeśli chodzi o umeblowanie oraz sprzęt AGD i RTV, to z punktu widzenia prawnego są to ruchomości, które mogą być przedmiotem odrębnego obrotu i sam fakt wyposażenia nimi budynku (lokalu) mieszkalnego nie może decydować o staniu się częściami składowymi, gdyż musiałyby być na trwale połączone i to w taki sposób, że nie byłoby możliwe ich odłączenie od rzeczy głównej (mieszkania) bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego”. Podkreślić należy, że do umeblowania, o którym mowa w powołanym wyroku NSA, została również zaliczona zabudowa w postaci szaf typu Komandor.

Modernizacja, podobnie jak w przypadku innych wymienionych w art. 41 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) czynności, powinna zatem dotyczyć elementów konstrukcyjnych obiektów lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przykładowo za zmodernizowanie lokalu mieszkalnego będą mogły być uznane czynności polegające na wymianie starych okien na nowocześniejsze.

Natomiast zabudowa wnękowa nie jest czynnością związaną z elementami konstrukcyjnymi obiektów mieszkalnych, podnosi jedynie ich funkcjonalność, przy czym należy podkreślić, że podobną funkcjonalność można zapewnić umieszczając w obiekcie zwykłą szafę czy zwykłe meble kuchenne, nieprzymocowane do ściany lub podłogi.

Jak wskazują statystyki, znaczna liczba zainteresowanych wystąpiła zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) o interpretacje indywidualne w zakresie podatku od towarów i usług, dotyczące obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. stawki podatku na czynności zabudowy meblowej.

Zdecydowana większość upoważnionych dyrektorów izb skarbowych wydała prawidłowe interpretacje indywidualne stwierdzające, że czynności zabudowy meblowej są opodatkowane stawką podstawową w wysokości 23%. Kilka nieprawidłowo wydanych interpretacji zostało przez ministra finansów zmienionych.

Reasumując, w ocenie ministra finansów w świetle obowiązujących przepisów prawa czynności trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym nie korzystają z preferencyjnej stawki podatku.

Powyższe stanowisko potwierdził również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 lipca 2012 r., sygn. akt I FSK 483/12, w którym orzekł, że czynność trwałej zabudowy meblowej podlega opodatkowaniu stawką 23%.

Należy jednak zwrócić uwagę, że wojewódzkie sądy administracyjne niejednolicie interpretowały przepisy w ww. zakresie. W związku z rozbieżnym orzecznictwem sądów administracyjnych Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 31 stycznia 2013 r., sygn. akt I FSK 306/12, przedstawił zagadnienie prawne składowi siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego: „Czy w stanie prawnym obowiązującym po 1 stycznia 2011 r. świadczenie kompleksowe polegające na trwałej zabudowie meblowej z uprzednio nabytych komponentów, wykonywane w obiektach budowlanych zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, należy traktować jako usługę modernizacji podlegającą opodatkowaniu stawką obniżoną podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 2 i ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, ze zm., dalej jako ustawa o VAT) czy też jako dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 tej ustawy podlegającą opodatkowaniu stawką podstawową, określoną w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT?”.

Przedstawiając powyższe, uprzejmie informuję, że wystąpiłem do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o przyśpieszenie rozpatrzenia ww. przedstawionego zagadnienia prawnego przez skład siedmiu sędziów NSA.

Z poważaniem

Podsekretarz stanu

Maciej Grabowski