Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Bank zamierza sprzedać używany bankowóz osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Jak opodatkować tę sprzedaż?

ODPOWIEDŹ

Jeżeli bankowóz był wykorzystywany wyłącznie do świadczenia usług finansowych, zwolnionych od podatku od towarów i usług, jego sprzedaż podlega zwolnieniu od VAT.

UZASADNIENIE

Sprzedaż samochodu przez bank, który jest podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, jest niewątpliwie czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach ogólnych, z chwilą dokonania dostawy towaru (art.19a ust.1 ustawy) lub, jeżeli przed dokonaniem dostawy odbiorca wpłaca zaliczkę, z chwilą jej otrzymania (art.19a ust.8 ustawy o VAT).

Należy jednak się zastanowić nad stawką podatku właściwą dla takiej dostawy. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zatem dostawa używanego towaru podlega zwolnieniu od VAT jeżeli są spełnione dwa podstawowe warunki:

  • przy nabyciu tego towaru nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego,

  • towar był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej od VAT.

Usługi świadczone przez banki korzystają w większości ze zwolnienia przedmiotowego od podatku od towarów i usług. Wynika to z treści art.43 ust.1 pkt 38-41 ustawy o VAT, który zwalnia od podatku:

  • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

  • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

  • usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług;

  • usługi, w tym także usługi pośrednictwa, których przedmiotem są udziały w:

a) spółkach,

b) innych niż spółki podmiotach, jeżeli mają one osobowość prawną

- z wyłączeniem usług przechowywania tych udziałów i zarządzania nimi;

  • usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

Jeżeli bank wykorzystywał bankowóz wyłącznie do świadczenia wymienionych powyżej usług (lub innych usług zwolnionych od VAT), spełnia obydwie przesłanki uprawniające go do zastosowania zwolnienia od podatku przy sprzedaży pojazdu: towar był wykorzystywany wyłącznie na cele działalności zwolnionej, a, w związku z tym, w myśl art.86 ust.1 ustawy o VAT, przy jego nabyciu nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku. W takiej sytuacji przy sprzedaży samochodu należy zastosować zwolnienie od VAT, powołując się na art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Jeżeli jednak samochód był wykorzystywany również na cele działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, jego sprzedaż podlega opodatkowaniu podstawową stawką VAT, 23%.

Ewa Konarska