Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY

March 1, 2014

Stawka VAT przy sprzedaży działki przez Gminę

0 1955

Gmina sprzedaje działkę, na którą nie posiada aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego oraz nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy. W wypisie z ewidencji gruntów działka ta figuruje jako las/kopalina. Na przedmiotowej działce udokumentowane zostały złoża surowców mineralnych. Gmina w okresie od 18 lutego 2004 roku do 9 lutego 2012 roku oddała tę działkę w dzierżawę. Dzierżawca wydobywał kruszywa i płacił czynsz w wysokości ustalonej przetargiem za 1 tonę wydobywanego kruszywa. Do ceny netto doliczano podatek VAT zgodnie z obowiązującymi przepisami. Nabywca działki prowadzi działalność gospodarczą. Po uzyskaniu koncesji ze starostwa może wydobywać kruszywo. Czy do sprzedaży działki należy doliczyć pod VAT 23 %, czy też można skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9? Nabywca uważa że działkę nie należy opodatkować, gmina jest zdania że należy opodatkować stawką 23%.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

W Państwa przypadku można skorzystać ze zwolnienia z podatku na podstawie art.43 ust.1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Od dnia 1 kwietnia 2013 roku obowiązuje nowe brzmienie art.43 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku w przypadku dostawy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane. Od dnia 1 kwietnia 2013 roku w art. 2 pkt 33 ustawy o VAT wprowadzono także definicję terenu budowlanego. Zgodnie z tą definicją przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu - zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że w opisanej sytuacji brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Biorąc pod uwagę przytoczone na wstępie przepisy, dostawa opisanej działki tj. terenu nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Powyższe stanowisko potwierdza Minister Finansów w interpretacji ogólnej z dnia 14 czerwca 2013 roku nr PT10/033/12/207/WLI/13/RD58639, w której odniósł się do opodatkowania podatkiem od towarów i usług terenów niezabudowanych w przypadku braku planu zagospodarowania przestrzennego oraz decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W interpretacji tej Minister Finansów uznał, że „... od dnia 1 kwietnia 2013 roku w związku z wprowadzeniem do ustawy o VAT definicji terenu budowlanego dla potrzeb prawidłowej klasyfikacji gruntów celem zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 tej ustawy, w sytuacji gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, nie należy już kierować się danymi zawartymi w ewidencji gruntów i budynków, które były, zgodnie z wykładnią zaprezentowaną w wyroku z dnia 17 stycznia 2011 r., istotne w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 marca 2013 r. W konsekwencji dostawa terenu niezabudowanego, nieobjętego planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług.”

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy