Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , NIERUCHOMOŚCI

December 1, 2013

Stawka VAT przy sprzedaży mieszkania na cele działalności gospodarczej

0 1057

Prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i jestem podatnikiem VAT. Zamierzam kupić mieszkanie i przeznaczyć je na biuro. Mieszkanie to nie będzie wykorzystywane na cele mieszkaniowe, a tylko i wyłącznie na potrzeby firmy. Firma budująca i sprzedająca mieszkanie zamierza opodatkować jego sprzedaż stawką VAT 8%. Czy ta stawka jest prawidłowa? Czy sprzedawca powinien zastosować stawkę podstawową 23%?

ODPOWIEDŹ

Na podstawie art.41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki oraz zwolnienia od podatku dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień. Jednak zastosowanie obniżonej stawki lub zwolnienia od podatku od towarów i usług możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie lub w przepisach wykonawczych.

W myśl art.41 ust.2 w powiązaniu z art.146a pkt 2 ustawy o VAT, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%. Stawkę podatku, o której mowa w art.41 ust.2 ustawy o VAT, stosuje się – w myśl art.41 ust.12 ustawy – do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym.

Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się, w myśl art.41 ust.12a ww. ustawy – obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust.12b. Natomiast w myśl ust.12b ww. art.41, do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, określonego w ust. 12a, nie zalicza się:

  • budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2,

  • lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2.

Należy zwrócić także uwagę na brzmienie art.2 pkt 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Natomiast zgodnie z Zasadami Metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług: Zaliczenie określonego produktu do właściwego grupowania PKWiU 2008 należy do obowiązków producenta (usługodawcy) tego produktu. Wynika to z faktu, że właśnie producent (usługodawca) posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu do odpowiedniego grupowania PKWiU 2008, tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. Konsekwencją tej zasady jest to, że to dostawca jest obowiązany do prawidłowego określenia stawki VAT dla dostarczanych towarów i usług.

Sprzedawca nie ma obowiązku egzekwowania od nabywcy wykorzystania sprzedanego lokalu zgodnie z przeznaczeniem określonym w dokumencie sprzedaży - fakturze VAT, jednak klasyfikacja przez sprzedawcę sprzedawanego lokalu - "lokal mieszkalny" wyznacza, pierwsze przeznaczenie tego lokalu i sposób jego wykorzystania. Jeśli, w opisanym przypadku, wg faktury VAT, nabywa Pan lokal mieszkalny, to oznacza że nabywa Pan lokal przeznaczony do celów mieszkaniowych. Nie jest jednak sprzeczne z przepisami prawa podatkowego to, że podatnik zakupi mieszkanie i przeznaczy je tylko i wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

A zatem, jeśli firma budująca i sprzedająca mieszkanie uzna, że jest to lokal mieszkalny może je sprzedawać ze stawką 8%, jeśli uzna, iż jest to lokal użytkowy ma obowiązek sprzedać je ze stawką podstawową 23%.

Agnieszka Falkowska

Starszy Komisarz Skarbowy