Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , BUDOWNICTWO

December 1, 2013

Stawka VAT przy sprzedaży przydomowych ogródków

0 1069

Jesteśmy firmą budowlaną. Sprzedajemy nowo wybudowane lokale mieszkalne o powierzchni 100 m² wraz z przydomowym ogródkiem (wyłącznym prawem do korzystania z niego). Jest to jedna transakcja, objęta łączną kwotą (nie ma bowiem możliwości zakupu osobno lokalu, osobno przynależnego do tego lokalu ogródka). Czy mamy prawo do zastosowania na całość jednej stawki VAT w wysokości 8%?

ODPOWIEDŹ

Tak. Przy sprzedaży lokalu mieszkalnego zaliczanego do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wraz z przydomowym ogródkiem macie Państwo prawo zastosować jedną stawkę VAT w wysokości 8%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.41 ust.2 w związku z art.146a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 8%, z zastrzeżeniem ust.12 i art.114 ust. 1. Zgodnie z ust.12 tego artykułu stawkę podatku 8% stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się między innymi obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych (art.41 ust.12a ustawy o VAT), nie zalicza się natomiast:

  1. budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 300 m2;

  2. lokali mieszkalnych, których powierzchnia użytkowa przekracza 150 m2 (art.41 ust.12b ustawy).

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11 (art.2 pkt 12 ustawy).

Jak wynika z powyższego, sprzedaż nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 150 m2 opodatkowana jest stawką VAT w wysokości 8%. Wątpliwość budzi fakt, czy przy sprzedaży lokalu wraz z przydomowym ogródkiem jako jednej transakcji, również będzie można zastosować na całość obniżoną stawkę podatku.

W analogicznej sprawie stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku o sygn. akt I SA/Łd 809/11 z 6 września 2011 roku. W uzasadnieniu wyroku WSA przytoczył stanowisko zaprezentowane przez Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 grudnia 2010 roku o sygn. akt I FSK 85/10, zgodnie z którym „dostawa lokali mieszkalnych wraz z udziałem w drodze dojazdowej i parkingu powinna być traktowana jako czynność o charakterze kompleksowym bowiem dochodzi w niej do jednej transakcji polegającej na łącznej sprzedaży - stanowiącego odrębną nieruchomość lokalu mieszkalnego oraz powiązanego z własnością tego lokalu udziału w drodze oraz parkingu. (…) Stanowisko to uzasadnione jest treścią przepisów art. 3 ust. 1 i 2 oraz art. 32a ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 ze zm.), z których wywieść można, że właścicielowi lokalu przysługuje udział w nieruchomości wspólnej jako prawo związane z własnością lokalu a zatem dopóki trwa odrębna własność lokalu nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali, przy czym pojęcie nieruchomości wspólnej dotyczy również odpowiedniego gruntu stanowiącego otoczenie budynku. (…) A zatem, wskazaną transakcję należy traktować jako kompleksową (...), z której nie można wyłączyć tych elementów, które wprawdzie same w sobie dostawy lokalu nie stanowią, lecz z dostawą związane są w taki sposób, iż można mówić o czynności kompleksowej. (…) Niewątpliwie elementem tej transakcji na takich samych zasadach jak pozostałe jest też udział w części wspólnej, na której wydzielono ogródek z przyznanym prawem wyłącznym z jego korzystania dla jednego ze współwłaścicieli, nabywcy lokalu mieszkalnego. (…) W świetle przedstawionych rozważań nie ma także żadnego uzasadnienia do określania innej stawki podatku VAT niż mająca zastosowanie do lokalu mieszkalnego, dla gruntu stanowiącego współwłasność właścicieli wszystkich lokali i nabywanego łącznie z lokalem mieszkalnym a wykorzystywanego jako ogródek. (...) grunt zajęty pod ogródek jako współwłasność wszystkich właścicieli mieszkań nie może być przedmiotem samodzielnego obrotu. Udział w tym gruncie (...) nabywany jest i zbywany wraz z lokalem mieszkalnym, (...), a ponadto jest on usytuowany na tej samej działce co budynek mieszkalny. (…) Skoro udział w gruncie zajęty na ogródek przydomowy dzieli los zbywanego lokalu mieszkalnego, to w ocenie sądu nie ma żadnych podstaw ażeby w sposób sztuczny wyodrębniać z kompleksowej bądź co bądź transakcji sprzedaży, prawo do korzystania z rzeczonego ogródka.”

Jak wynika z powyższego, sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z gruntem wykorzystywanym jako ogródek, winna być traktowana jako kompleksowa usługa sprzedaży i opodatkowana tą samą co lokal mieszkalny stawką podatku w wysokości 8%.

Katarzyna Domińska