Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , GMINY I POWIATY , TRANSPORT

March 1, 2014

Stawka VAT przy sprzedaży samochodu używanego przez Straż Miejską

0 926

Straż Miejska jest wydziałem Gminy a Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Gmina będzie sprzedawać samochód osobowy, który był używany przez Straż Miejską. Samochód był zakupiony w czerwcu 2001 roku. Od zakupu samochodu nie był odliczony VAT. Czy przy sprzedaży tego samochodu można zastosować zwolnienie od VAT?

ODPOWIEDŹ

Zgodnie z art.15 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Zgodnie z art.6 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, niezastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów. Zgodnie z art.7 ust.1 pkt 14 ustawy o samorządzie gminnym zadania własne gminy obejmują między innymi sprawy porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli. Zatem w zakresie działania Straży Miejskiej Gmina nie występuje w charakterze podatnika VAT i słusznie nie odliczyła podatku przy zakupie samochodu używanego na potrzeby Straży.

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przytoczony przepis pozwala na zwolnienie od podatku dostawy towarów wykorzystywanych na cele działalności zwolnionej od podatku, nie odnosi się natomiast do czynności nie podlegających opodatkowaniu. Również stanowiący jego odpowiednik art.136 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej pozwala na zastosowanie zwolnienia od podatku w stosunku do towarów wykorzystywanych wyłącznie do celów działalności zwolnionej przedmiotowo od podatku.

Należy jednak zwrócić uwagę, że zgodnie z obowiązującym do końca 2013 roku §13 ust.1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 roku w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zwolnieniu od VAT podlegały czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych nałożonych odrębnymi przepisami, wykonywane w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność przez jednostki samorządu terytorialnego, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. Podobne unormowania zawarte zostały również w poprzedzających rozporządzenie przepisach. Zatem do końca 2013 roku czynności wykonywane przez Straż Miejską podlegały zwolnieniu od podatku. Niestety, zwolnienie to nie zostało powielone w obowiązującym od 1 stycznia 2014 roku rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. Odnosząc powyższe do treści art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług można stwierdzić, że bez wątpienia w sytuacji, gdy samochód był wykorzystywany przez Straż Miejską wyłącznie do wykonywania zadań publicznych jedynie do końca 2013 roku, jego dostawa podlega zwolnieniu od VAT.

W sytuacji, gdy samochód był wykorzystywany przez Straż Miejską również w 2014 roku, sytuacja staje się bardziej skomplikowana, gdyż nie zostaje spełniony warunek wykorzystywania pojazdu wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku (w 2014 roku czynności związane z wykonywaniem zadań publicznych, wykonywane przez jednostki samorządu terytorialnego nie są już wymienione jako czynności zwolnione od VAT). W takiej sytuacji można wystąpić z wnioskiem o indywidualną interpretację w celu potwierdzenia prawa do zastosowania zwolnienia przy dostawie przedmiotowego pojazdu. Argumentacją mogłoby być, poparte wykładnią celowościową przepisu twierdzenie, że użyte w art.43 ust.1 pkt 2 ustawy o VAT pojęcie „działalności zwolnionej od podatku” odnosi się również do działalności nie podlegającej opodatkowaniu. Jednakże zastosowanie zwolnienia od podatku przy dostawie przedmiotowego samochodu, w sytuacji, gdy był on wykorzystywany przez Straż Miejską również w 2014 roku, bez potwierdzenia w postaci indywidualnej interpretacji podatkowej, uważam za ryzykowne.

Ewa Konarska