Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

November 21, 2012

Stawka VAT przy sprzedaży soczewek okularowych wraz z powłoką oraz aktywatorem

0 1096

Sprzedaż soczewki wraz z powłoką stanowi niepodzielny przedmiot dostawy kompleksowej podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT według preferencyjnej stawki właściwej dla soczewki tj. 8%, natomiast aktywator jako odrębny produkt, podlega opodatkowaniu wg stawki podstawowej 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 20 września 2012 roku nr IPPP1/443-527/12-2/JL.

Sytuacja podatnika

Spółka prowadzi działalność w zakresie sprzedaży hurtowej instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego. Aktualnie wprowadziła do sprzedaży nowy produkt - powłokę, która jest sprzedawana razem z soczewką okularową i płynem - aktywatorem. Powłoka służy do zabezpieczenia soczewek przed parowaniem, a aktywator służy aktywacji właściwości powłoki umieszczonej na soczewce. Powłoka bez aktywatora i bez soczewki nie posiada żadnej wartości użytkowej ani pieniężnej, tzn. sprzedawana musi być zawsze w połączeniu z aktywatorem i soczewką. W systemie sprzedaży Spółki powłoka i aktywator widnieją pod jednym kodem i mają łączną cenę. Aktywator można nabyć również bez powłoki.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, jaką stawkę podatku VAT powinna zastosować przy sprzedaży pakietu składającego się z soczewki okularowej, powłoki i aktywatora.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem w wysokości 8% podlega dostawa soczewki okularowej wraz z powłoką, wymieniona w załączniku nr 3 pod poz. 103 - PKWiU 32.50.41.0.

Natomiast aktywator mieści się w grupowaniu Chemikalia i wyroby chemiczne pod symbolem PKWiU 20.42.19.0 i nie jest on wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

Jednocześnie na podstawie wypracowanych tez przez TSUE, w okolicznościach przedstawionych przez Spółkę, za dostawę kompleksową uznać należy dostawę soczewki okularowej wraz z powłoką. Bowiem powłoka jest każdorazowo indywidualnie dopasowywana do danej soczewki oraz na nią nakładana i stanowi w istocie razem z soczewką jeden produkt. Specyfika powłoki powoduje, iż nie może ona być samodzielnym przedmiotem dostawy dla konsumenta. Ponadto powłoka jest każdorazowo indywidualnie dopasowywana do danej soczewki pod względem wielkości, kształtu – stąd w praktyce powłoka musi być sprzedawana razem z soczewką jako jeden niepodzielny produkt. Sama powłoka nie stanowi więc dla nabywcy celu samego w sobie lecz celem tym jest soczewka wyposażona w taką powłokę.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał, iż w przedmiotowej sprawie soczewka okularowa wraz z powłoką stanowią jeden nierozerwalny przedmiot dostawy. Produktem głównym jest w tym przypadku soczewka natomiast wymieniona powłoka usprawnia działanie soczewki i poprawia jakość korzystania z soczewki przez użytkowników stanowiąc tym samym produkt dodatkowy. Ma ona w stosunku do soczewki charakter pomocniczy.

Natomiast aktywator może być odrębnym od soczewki i powłoki przedmiotem dostawy. Produkt ten w przeciwieństwie do powłoki może być sprzedawany samodzielnie w oderwaniu od soczewki okularowej. Z opisu sprawy wynika, że aktywator nie musi być sprzedawany również łącznie z powłoką i można go kupić osobno - stanowi on zatem samodzielny produkt. Ponadto soczewka okularowa może być bez przeszkód użytkowana bez użycia powyższego aktywatora, gdyż aktywuje on jedynie właściwości powłoki. Nie jest on zatem dla konsumentów produktem niezbędnym do korzystania z soczewki okularowej.

Podsumowując organ podatkowy stwierdził, iż sprzedawany przez Spółkę zestaw składający się z soczewki okularowej, powłoki oraz aktywatora stanowi w istocie dwie odrębne dostawy towarów, opodatkowane odrębnymi stawkami podatku VAT. Soczewka wraz z powłoką stanowi niepodzielny przedmiot dostawy kompleksowej podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT według preferencyjnej stawki właściwej dla soczewki (8%), natomiast aktywator jako odrębny produkt, niebędący elementem tej kompleksowej dostawy, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (23%).

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.