Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

May 1, 2013

Stawka VAT przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu książek

0 1758

Dokonuję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - 100 książek, które będą sprzedawane na terenie Polski. Jaką stawkę VAT powinnam zastosować? 

ODPOWIEDŹ

Jeżeli nabyte książki posiadają symbol ISBN i mieszczą się w grupowaniu ex 58.11.1 (PKWiU z 2008 roku), do naliczenia podatku można zastosować stawkę VAT w wysokości 5%.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przepisami art.9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów opodatkowane jest w kraju ostatecznego nabywcy, przy zastosowaniu stawki podatkowej obowiązującej dla nabytego towaru w danym kraju. Podstawę opodatkowania przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów stanowi wartość wykazana w fakturze kontrahenta zagranicznego, powiększona o wszelkie opłaty i należności płacone w związku z dokonaniem nabycia.

Zgodnie z art.41 ust.2a ustawy o VAT, dla towarów wymienionych w załączniku Nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz.32 tego załącznika, wymienione zostały towary o symbolu PKWiU z 2008 roku ex 58.11.1: książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a.

Z powyższego przepisu wynika, że zastosowanie 5% stawki podatku do książek drukowanych jest możliwe, o ile zaklasyfikowane one zostały według PKWiU z 2008 roku do grupowania 58.11.1, są wytwarzane metodami poligraficznymi, a także są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

ISBN (International Standard Book Number) to międzynarodowy znormalizowany numer książki - służy do jednoznacznej identyfikacji wydawcy i wydawanych przez niego publikacji zwartych. ISBN jest to trzynastocyfrowy (wcześniej dziesięciocyfrowy) symbol nadawany od roku 1971 (w Polsce od 1974 roku) wszystkim książkom ukazującym się na świecie. Należy nadmienić, że symbol ISBN składa się z czterech części:

• grupa narodowa, językowa lub geograficzna (np. 83 - Polska),

• wydawca,

• konkretna książka,

• numer kontrolny.

Informacja o przydzielonych numerach oraz nazwie i adresie wydawcy przekazywana jest do International ISBN Agency w Berlinie. Jest również dostępna publicznie w ośrodkach informacji bibliotecznej. Przynależność do systemu numeracji ISBN jest dobrowolna, a przydział numerów ISBN jest bezpłatny.

Należy podkreślić, że w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 58.11.1 sklasyfikowano „książki drukowane”, a poz.32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT nie zawiera informacji w jakim języku książki mają być drukowane, ani w jakim kraju ma być nadany symbol ISBN. W związku z tym nabyte w ramach WNT książki drukowane, jeżeli są oznaczone symbolami ISBN, podlegają opodatkowaniu stawką VAT 5%, zgodnie z przepisem art.41 ust.2a ustawy o podatku od towarów i usług, w związku z poz.32 załącznika nr 10 do tej ustawy.

Iwona Porez