Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

March 31, 2016

Stawka VAT przy wynajmie pojazdów zagranicznym klientom

0 801

Spółka zarejestrowana w Polsce chce wynajmować busy (bez kierowcy) osobom prywatnym i firmom z Niemiec i Austrii. Jaką stawką VAT opodatkować najem?

ODPOWIEDŹ

Stawka opodatkowania usługi wynajmu busów klientom z innych niż Polska krajów UE oraz kraj ich opodatkowania będą zależały od tego czy będzie to wynajem na okres krótszy czy dłuższy niż 30 dni, w jakim kraju pojazdy te będą oddawane do dyspozycji klienta oraz od statusu odbiorcy tych usług.

UZASADNIENIE

Wynajem pojazdów stanowi usługę w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W celu określenia sposobu opodatkowania VAT usług należy najpierw ustalić miejsce ich świadczenia. Nie chodzi przy tym o miejsce fizycznego ich wykonywania, ale miejsce ich świadczenia w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Ustawa ta w sposób odmienny definiuje miejsce świadczenia usług na rzecz podatników (czyli podmiotów wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą lub osób prawnych nie wykonujących takiej działalności, ale zidentyfikowanych lub obowiązanych do identyfikacji do celów VAT), a inaczej w przypadku ich świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami. Dlatego, w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa pytanie należy oddzielnie rozpatrzyć sytuację najmu busów na rzecz firm, a oddzielnie sytuację najmu na rzecz osób prywatnych.

W myśl art.28b ust.1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest co do zasady miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jeżeli jednak usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Od opisanej powyżej zasady są wyjątki, a jednym z nich, wyrażonym w art.28j ust.1 ustawy jest to, że miejscem świadczenia usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu jest miejsce, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy. W przypadku wynajmu pojazdów przez krótkoterminowy wynajem rozumie się przy tym ciągłe posiadanie środka transportu lub korzystanie z niego przez okres nieprzekraczający 30 dni (art.28j ust.2 ustawy o VAT).

Zatem w sytuacji, gdy Spółka będzie wynajmowała busy zagranicznym firmom na okres nie dłuższy niż 30 dni, miejscem świadczenia takiej usługi będzie w rozumieniu ustawy miejsce, w którym samochody będą faktycznie oddawane do dyspozycji tych firm. Oznacza to, że, jeżeli pojazd zostanie oddany do dyspozycji pracownikowi zagranicznej firmy w Polsce, Spółka powinna opodatkować usługę polskim VAT (23%) i w Polsce rozliczyć się z podatku. Jeżeli pojazd zostanie oddany do dyspozycji usługobiorcy na terenie na przykład Niemiec, miejscem świadczenia usługi będzie terytorium tego kraju. Jeżeli usługobiorca jest zarejestrowany na terytorium tego kraju dla potrzeb VAT, Spółka wystawi na jego rzecz fakturę bez VAT, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie”, a usługobiorca będzie podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku. Jeżeli usługobiorca nie będzie zarejestrowany dla potrzeb VAT na terytorium tego kraju, Spółka jest obowiązana zarejestrować się tam dla potrzeb podatku od wartości dodanej i samodzielnie opodatkować usługę w miejscu jej świadczenia.

W sytuacji, gdy Spółka będzie wynajmowała pojazdy zagranicznym firmom na okres dłuższy niż 30 dni, miejscem świadczenia usług będzie miejsce siedziby działalności gospodarczej (lub stałego miejsca prowadzenia działalności, jeżeli pojazd jest najmowany na potrzeby tego miejsca) usługobiorcy, Spółka wystawi fakturę bez VAT, ale z adnotacją „odwrotne obciążenie”, a usługobiorca będzie podmiotem obowiązanym do rozliczenia podatku na terenie swojego kraju.

W przypadku wynajmowania pojazdów osobom prywatnym na okres nie dłuższy niż 30 dni miejsce świadczenia usługi również będzie regulował przepis art.28j ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług i najem ten będzie opodatkowany w miejscu, w którym te środki transportu są faktycznie oddawane do dyspozycji usługobiorcy.

W tym przypadku jednak, ze względu na to, że osoby prywatne nie są podatnikami w rozumieniu ustawy, każdorazowo podmiotem odpowiedzialnym za rozliczenie VAT będzie Spółka, co oznacza konieczność rejestracji dla potrzeb tego podatku na terytorium kraju, w którym busy będą oddawane do dyspozycji klientów i odprowadzenia podatku do budżetu odpowiedniego państwa. W przypadku najmu busów osobom prywatnym na okres dłuższy niż 30 dni miejsce świadczenia usług reguluje art.28j ust.3 ustawy o VAT i jest to miejsce, gdzie usługobiorca posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu. W tym przypadku Spółka będzie zobowiązana do rejestracji na potrzeby VAT na terenie odpowiednio Niemiec lub Austrii (w zależności od stałego miejsca zamieszkania lub zwykłego miejsca pobytu usługobiorcy) i tam odprowadzić podatek od świadczonej usługi, według stawki obowiązującej w kraju świadczenia.

Ewa Konarska

Podstawa prawna: art.28a, 28b i 28j ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.