Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 2, 2012

Stawka VAT w eksporcie towarów dokonywanym na rzecz polskiego podatnika

0 1232

Podatnik ma prawo do zastosowania stawki VAT 0% w eksporcie towarów, w sytuacji gdy nabywcą towaru jest polski kontrahent, w przypadku, gdy jako dostawca dokonuje wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej i posiada dokument IE599, na którym widnieje jako nadawca.

Wynika to z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IPPP3/443-905/11-4/KC z 7 października 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Spółka z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT, zamierzała dokonać sprzedaży towaru w ramach transakcji, w której uczestniczyć miały trzy podmioty: Spółka miała dokonać sprzedaży towarów za pośrednictwem Pośrednika, natomiast towary miały trafić wprost od Wnioskodawcy do Odbiorcy (transport miał być zorganizowany przez Wnioskodawcę). Wnioskodawca miał otrzymać płatność z tytułu dokonanej dostawy od Pośrednika.

Na dokumentach przewozowych jako nabywca towaru wskazany miał być Pośrednik, podczas gdy jako odbiorca towaru wskazany miał być Odbiorca. Spółka wskazała, że na dokumencie sprzedaży wskazana miała być jako sprzedawca, nabywcą miał być podmiot z Polski oraz odbiorca z terenu poza Unią Europejską. Na dokumencie odprawy celnej (komunikat IE 599) w polu Nadawca wskazana miała być Spółka. Równocześnie Spółka wskazała, że obecnie w komunikacie IE 599 nie znajduje się pole o nazwie „E.”.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego między innymi o potwierdzenie swojego stanowiska, że w przedstawionym powyżej stanie faktycznym zgodnie z art. 2 pkt 8 lit, a) w zw. z art. 41 ust. 4 ustawy o VAT dostawa towarów pomiędzy Wnioskodawcą a Pośrednikiem, po spełnieniu przesłanek przewidzianych w ustawie o VAT, będzie stanowiła eksport towarów opodatkowany stawką VAT 0%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Organ podatkowy przychylił się do stanowiska Spółki, wskazując na przepis art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

- dostawcę lub na jego rzecz, lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych;

Stosownie do art. 41 ust. 4 ustawy, w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.

W przedstawionej transakcji wywóz towarów dokonywany miał być przez Spółkę jako dostawcę i wskazała ona, że będzie w posiadaniu dokumentu odprawy celnej w postaci komunikatu IE 599, gdzie miała widnieć jako nadawca towaru. Posiadany przez Wnioskodawcę dokument IE 599, gdzie widnieje jako nadawca towaru stanowi dla niego dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, jednocześnie wystarczający i właściwy dla zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów. Dostawa towarów pomiędzy Wnioskodawcą a Pośrednikiem będzie spełniała definicję eksportu towarów.

Podstawa prawna: art.2 pkt 8 lit.a, art.41 ust.4 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

AKTUALNY STAN PRAWNY

W stosunku do stanu prawnego obowiązującego w dniu 02-01-2012, odpowiedź udzielona w tej interpretacji w dalszym ciągu jest aktualna.

  1. Przywoływana w interpretacji treść przepisu Ustawy o VAT, tj. art. 2 pkt 8 lit. a, uległ niewielkiej zmianie. We wskazanym przepisie zostało zmienione słowo „urząd celny" i zastąpione słowem „właściwy organ celny".

  2. Natomiast art. 41 ust. 4 i ust. 6 pozostaje w dotychczasowym brzmieniu.