Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU , TRANSPORT

December 1, 2014

Stawka VAT w przypadku obciążenia nabywcy kosztami przesyłki

0 1058

Firma zajmująca się sprzedażą przez sklep internetowy wysyła swoje towary za pośrednictwem Poczty Polskiej. Otrzymuje od Poczty faktury z podatkiem zwolnionym. Czy przy wysyłce towarów za pośrednictwem Poczty Polskiej może na paragonie uwzględnić koszty transportu tą drogą przy zastosowaniu VAT zwolnionego?

ODPOWIEDŹ

Nie, w opisanym przypadku sprzedawca nie ma prawa do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług w stosunku do kosztów wysyłki towaru, chyba, że sam sprzedawany towar korzysta ze zwolnienia od podatku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów usług opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W opisanej w pytaniu sytuacji Firma dokonuje dostawy towarów na rzecz swoich klientów, a zatem przeprowadza transakcję podlegająca opodatkowaniu VAT. Oczywiście, towary te muszą być jakoś dostarczone klientom i ich odbiorcy ponoszą koszty przesyłki.

Artykuł 29a ustawy o podatku od towarów i usług definiuje co stanowi podstawę opodatkowania w przypadku dostawy towarów. Zgodnie z art.29a ust.1 ustawy podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Art.29a ust.6 pkt 2 ustawy o VAT precyzuje natomiast, że podstawa opodatkowania obejmuje między innymi koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy. Zatem w sytuacji, gdy dostawca towaru pobiera od jego odbiorcy koszty transportu przesyłanych dóbr, wartość tych kosztów powiększa podstawę opodatkowania z tytułu dostawy towarów, i, co za tym idzie, transport nie stanowi dla sprzedawcy odrębnego świadczenia, ale jego wartość powiększa wartość towaru i jest opodatkowana stawką właściwą dla sprzedawanych rzeczy. Oznacza to, że w sytuacji opisanej w pytaniu Firma jest obowiązana zastosować do kosztów przesyłki stawkę podatku właściwą dla sprzedawanego towaru i ma prawo zastosować zwolnienie jedynie w przypadku, gdy sama dostawa towaru korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od VAT.

Stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w interpretacjach organów podatkowych. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji nr ILPP2/443-85/14-2/AD z 24 kwietnia 2014 roku stanął na stanowisku, że: „każdy koszt bezpośrednio związany z dostawą towarów lub świadczeniem usług, którym dostawca obciążył nabywcę lub klienta, powinien być włączony do podstawy opodatkowania. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucany jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego, z zastosowaniem stawki podatku właściwej dla świadczenia zasadniczego. Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że w opisanej sprawie koszty dodatkowe, w tym koszty przesyłki (pocztowej lub kurierskiej), stanowić będą elementy rachunku kosztów zmierzające do ustalenia kwoty odpłatności za świadczenie zasadnicze – sprzedaż zamówionych towarów, bowiem z ekonomicznego punktu widzenia dopełniają to świadczenie i nie należy ich sztucznie oddzielać.”

Ewa Konarska