Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

February 2, 2014

Stawka VAT w usłudze transportu towarów importowanych

0 939

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie usług transportu międzynarodowego. W ubiegłym miesiącu dokonałem usługi transportu towarów importowanych na trasie Rosja – Polska. Jednakże jako przewoźnik nie otrzymałem żadnego dokumentu potwierdzającego, że wartość usługi transportowej została włączona do podstawy opodatkowania importowanych towarów. Mam wątpliwości czy w przypadku tej transakcji mogłem zastosować stawkę 0% VAT na odcinku krajowym?

ODPOWIEDŹ

Nie, nie mógł Pan zastosować preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%, gdyż nie posiada Pan dokumentów, o których stanowi art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o VAT.

UZASADNIENIE

Zasady stosowania preferencyjnej stawki podatku VAT w transporcie międzynarodowym określa art. 83 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT). Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 wskazanej ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług transportu międzynarodowego. Natomiast przez usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w ust. 1 pkt 23, na mocy art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b ustawy, rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Unii Europejskiej do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. Zastosowanie preferencyjnej stawki 0% VAT zależy od spełnienia wymogów w zakresie posiadania dokumentacji, z której będzie wynikało, że wartość usługi transportowej została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. W myśl art. 83 ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy o VAT dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, w przypadku międzynarodowego transportu:

  • towarów przez przewoźnika lub spedytora jest list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej, lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim, oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora), z zastrzeżeniem pkt 2;

  • towarów importowanych – oprócz dokumentów, o których mowa w pkt 1, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Z powyższych przepisów zatem wynika, że wykonana przez Pana usługa polegająca na transporcie towarów importowanych na trasie Rosja – Polska spełnia definicję transportu międzynarodowego. Natomiast w celu zastosowania preferencyjnej stawki podatku VAT 0% oprócz wystawionej faktury winien Pan posiadać dokument potwierdzający przekroczenie granicy z państwem trzecim wraz z dokumentem potwierdzonym przez urząd celny, z którego wynika fakt włączenia wartości usługi transportowej do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Przy czym należy zauważyć, iż ustawa o VAT nie reguluje jakie oraz w jakiej formie winny być sporządzone dokumenty, o których mowa powyżej. W związku z powyższym mogą to na przykład być list przewozowy stosowany w komunikacji międzynarodowej oraz karta zgłoszenia celnego dokonywanego na formularzu SAD lub Poświadczone Zgłoszenie Celne (PZC) zastępujące papierową kartę zgłoszenia celnego (SAD).

Uwzględniając powyższe przepisy należy stwierdzić, że jeżeli usługa transportowa polega na transporcie towarów importowanych, co ma miejsce w przedstawionym przez Pana problemie, jest Pan zobowiązany do posiadania również dokumentu potwierdzonego przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika, że wartość przedmiotowej usługi została włączona do podstawy opodatkowania. W przypadku, gdy nie posiada Pan stosownych dokumentów, wówczas nie przysługuje prawo do zastosowania na terytorium kraju preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0%. Zatem będzie Pan zobowiązany do naliczenia 23% stawki podatku.

Kamila Paliwoda-Alejun