Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

July 31, 2016

Stawka VAT z tytułu opłaty wpisowej pobieranej od uczestników rajdu rowerowego

0 1379

Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji jest samorządową instytucją kultury wpisaną do Rejestru Instytucji Kultury, organ rejestrowy Urząd Gminy. Do zadań statutowych Ośrodka należy podejmowanie inicjatyw organizowania imprez sportowych, rekreacyjnych, turystycznych, kulturalnych na rzecz mieszkańców Gminy. GOKSiR na terenie Gminy chce zorganizować dla mieszkańców rajd rowerowy, za który będzie pobierana opłata wpisowa. Jaką należy zastosować stawkę VAT?

ODPOWIEDŹ

Usługa umożliwiająca udział w rajdzie poszczególnym uczestnikom, polegająca na pobraniu opłaty wpisowej jest usługą wstępu opodatkowaną preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez podatników i wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.

Zgodnie z art. 5a ustawy o podatku od towarów i usług, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia przy określaniu zakresu stosowania preferencyjnych stawek podatku i zwolnień przedmiotowych od podatku w niektórych przypadkach odwołują się m.in. do grupowań Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Jak wynika z pytania, Gmina ma zamiar zorganizować dla mieszkańców rajd rowerowy, za który będzie pobierana opłata wpisowa. Pytanie dotyczy wysokości stawki VAT.

Na wstępie należy zauważyć, że w przypadku opisanym przez Czytelnika, Gmina wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. na warunkach i w okolicznościach właściwych również dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą – powinna być zatem dla tej czynności traktowana jak podatnik VAT.

Podstawową stawką podatku od towarów i usług jest 23%, jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewiduje dla niektórych czynności obniżone stawki podatku, bądź zwolnienie od podatku. W załączniku nr 3 do ustawy, zawierającym wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%, w poz. 179 wymieniono „usługi związane z działalnością obiektów sportowych” klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem PKWiU 93.11.10.0.

Przez obiekt sportowy, rozumie się samodzielny zwarty zespół urządzeń terenowych oraz budynków przeznaczonych do celów sportowych. Zatem zastosowaniem obniżonej stawki VAT będą objęte usługi związane z udostępnianiem obiektu sportowego w celu korzystania zgodnie z charakterem obiektu. Natomiast w powołanym załączniku nr 3, pod pozycją 186 zostały wymienione „Pozostałe usługi związane z rekreacją-wyłącznie w zakresie wstępu” - bez względu na symbol PKWiU.

Przepisy ustawy o VAT nie zawierają definicji pojęcia rekreacja. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego rekreacja to aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu, natomiast Wielki Słownik Języka Polskiego za rekreację uznaje ruchową aktywność w czasie wolnym od pracy, mającą służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Zdaniem Rdakcji rajd rowerowy jest z pewnością związany z rekreacją.

Ustawodawca jednak objął obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8% usługi zwiazane z rekreacją wyłącznie w zakresie wstępu. Zgodnie z wydanymi interpretacjami, pod pojęciem „wstępu” należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to opłata startowa, jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Dodatkowo należy zauważyć, że wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). I tak np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki - możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej - możliwość tańczenia, imprezy sportowej - możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, siłowni - możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, parku narodowego - możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.

Zwrócić należy uwagę na różnicę pomiędzy pojęciem opłaty pobieranej od wstępu uczestników imprezy sportowej, a pojęciem wstępu widzów/kibiców na imprezę sportową. Opłata pobierana od wstępu uczestników imprezy sportowej związana jest z możliwością aktywnego uczestniczenia poprzez np. przebiegnięcie trasy, natomiast opłata za wstęp na imprezę sportową wnoszona przez widza/kibica związana jest z możliwością uczestniczenia poprzez oglądanie imprezy sportowej. Pojęcie „wstęp” nie należy kojarzyć wyłącznie z możliwością wejścia do określonego miejsca.

Należy zauważyć, że opłaty wpisowe wnoszone na rzecz Gminy przez uczestników mają charakter zapłaty za usługę (możliwość wystąpienia w rajdzie), ponieważ istnieje bezpośredni związek pomiędzy wpłaconą „opłatą wpisową/startową” a otrzymanym świadczeniem, które przynosi bezpośrednie korzyści otrzymującemu je uczestnikowi tj. możliwość uczestnictwa w zawodach sportowych. Zatem w zakresie, w jakim można opłatom wpisowym przypisać cechy wynagrodzenia za uzyskane świadczenie, opisana czynność podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy.

Tak więc, należy uznać, że usługa umożliwiająca udział w rajdzie poszczególnym uczestnikom, polegająca na pobraniu „opłaty wpisowej/startowej” jest usługą wstępu opodatkowaną preferencyjną stawką podatku od towarów i usług w wysokości 8%.

Karol Zen

Podstawa prawna: art. 5 ust.1, art.15 ust.6, art.41 ust.1 i ust. 2 w związku z art. 146a pkt 1 i 2 ustawy o VAT.