Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO , NIERUCHOMOŚCI

November 1, 2017

Stawka VAT za przegląd stanu technicznego budynku objętego społecznym programem mieszkaniowym

0 4010

Ze względu na wichury doszło do uszkodzeń budynków, w tym budynków mieszkalnych. Były one objęte społecznym programem budownictwa. Właściciele planują remont, przy czym wcześniej niezbędne jest wykonanie ekspertyzy (przeglądu technicznego) co do trwałości konstrukcji. Czy w takim przypadku inżynier budownictwa lub inna osoba, która może profesjonalnie zajmować się oceną stanu technicznego konstrukcji, może do tej usługi (ekspertyza) zastosować stawkę 8%?

Odpowiedź

Pomimo faktu, iż budynek, który ma być przedmiotem remontu, był w trakcie jego wykonywania objęty społecznym programem mieszkaniowym, a także będzie obecnie podlegał remontowi według stawki VAT 8%, to usługa ekspercka dotycząca wytrzymałości konstrukcji będzie opodatkowana stawką 23%. Ocena wytrzymałości konstrukcji nie została bowiem wymieniona bezpośrednio w treści przepisu uprawniającego do zastosowania stawki obniżonej. Natomiast, gdyby doszło do zlecenia np. firmie budowlanej wykonania remontu, a ocena wytrzymałości konstrukcji byłaby częścią takiej usługi, to traktując wykonane czynności remontowe jako świadczenie kompleksowe, możliwe byłoby dla całości kosztów remontu zastosowanie stawki 8%.

Uzasadnienie

Ustawodawca w ramach opodatkowania VAT wprowadził preferencyjne stawki w wysokości 8% dla czynności związanych z tzw. społecznym programem mieszkaniowym. Jak wskazuje się w art. 41 ust.12 i 12a ustawy o podatku od towarów i usług stawkę podatku w wys. 8%, stosuje się do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części, zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Przez budownictwo objęte społecznym programem mieszkaniowym rozumie się obiekty budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiekty sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 – wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych, z zastrzeżeniem ust.12b.

Planując remont domu, który uległ uszkodzeniu w wyniku wichury, należy mieć na uwadze, czy budynek ten ma charakter mieszkalny. Trzeba bowiem wskazać, że jeżeli budynek będzie miał charakter inny niż mieszkalny, to dla wszystkich czynności budowlanych, w tym remontu, będzie konieczne zastosowanie stawki 23%. Pod pojęciem remontu, zgodnie art.3 pkt 8ustawy Prawo budowlane rozumie sięwykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.

Nie sposób zatem uznać, iż dokonywanie przeglądu technicznego budynku można włączyć w definicję remontu. Wynika to z faktu, iż celem przeglądu konstrukcji budowlanej nie jest zachowanie struktury i stanu używalności budynku, lecz jedynie weryfikacja tego stanu. Biorąc zatem pod uwagę, że obniżone stawki VAT mogą być stosowane ściśle do określonego typu czynności, inżynier budownictwa lub inna osoba uprawniona do profesjonalnego wykonywania usług przeglądów technicznych, musi stosować stawkę 23%. Podobnie wskazuje w interpretacji z dnia 16.08.2012 r. Dyrektor IS w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-499/12-2/JN: „… czynności przeglądu instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalacji gazowej i instalacji centralnego ogrzewania w budynkach mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym, podlegają opodatkowaniu stawką podstawową, tj. 23%, gdyż przepisy nie ustanawiają dla tych czynności stawki preferencyjnej”.

Przykład

Właściciel domku jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 299 metrów kwadratowych, który w całości przeznaczony jest do celów mieszkalnych zamówił usługę przeglądu technicznego u inżyniera budownictwa, z powodu uszkodzenia dużej części dachu po wichurze. Jednocześnie wynik przeglądu technicznego będzie podstawą podpisania umowy z firmą budowlaną, które wykona remont. Zatem usługa przeglądu technicznego będzie opodatkowana z zastosowaniem stawki 23% a usługa remontowa dachu stawką 8%.

Należy jednakże zauważyć, że jeżeli właściciel domku jednorodzinnego zamówiłby usługę całościową, tj. w pełnym zakresie ocena stanu technicznego budynku wraz z remontem, to można byłoby dla całości usługi zastosować stawkę 8%. Jak bowiem wskazał w interpretacji indywidualnej z dnia 28.04.2015 r. Dyrektor IS w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-132/15/WN: „Jeżeli przedmiotem sprzedaży jest usługa remontowa …, wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów do odrębnej sprzedaży, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy … . Wyliczenie co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych). … Wobec powyższego jeżeli przedmiotem sprzedaży ma być konkretna usługa nie powinno się wyodrębniać poszczególnych elementów, które złożyły się na tę usługę i opodatkować ich osobno, ponieważ usługodawca sprzedaje określoną usługę a nie elementy (koszty)”.

Ewidencja w deklaracjach: W deklaracji VAT-7(17)usługę opodatkowaną stawką VAT 23% należy wykazać w pozycji 19podstawę opodatkowania, w pozycji

Mariusz Nowak

Podstawa prawna: art.41 ust.12 i 12a ustawy o VAT oraz art.3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane.