Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 1, 2015

Stawka VAT za wykłady prowadzone dla studentów uczelni

0 3091

Spółka z o.o. chce wystawić fakturę VAT dla uczelni wyższej za prowadzenie wykładów dla studentów. Jaką stawkę VAT zastosować, podstawową czy zwolnienie? Są to studenci którzy studiują dziennie i zaocznie.

ODPOWIEDŹ

W pytaniu nie określono jakiego rodzaju są to wykłady, jakiej tematyki dotyczą, ani jaka jednostka organizuje wykłady. Generalną zasadą, na mocy art.41 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, jest opodatkowanie towarów i usług stawką podstawową, która do 31 grudnia 2016 roku wynosi 23% (art.146a pkt 1 ustawy o VAT). Z ustawy o VAT wynika, że ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz szereg zwolnień od podatku, które zostały określone w rozdziale 2 i 3 działu VIII ustawy o VAT, załączniku nr 7 do ustawy o VAT oraz w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, które określa inne niż określone w art.43-81 i 122 ustawy o VAT zwolnienia od podatku VAT oraz szczegółowe warunki stosowania tych zwolnień. I tak:

1. Usługa nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenie usług związanych z tym nauczaniem jest zwolniona od podatku VAT, zgodnie z art. 43 ust.1 pkt 28 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług. W przypadku możliwości zastosowania zwolnienia z VAT usługi nauczania języków obcych nie ma znaczenia podmiot nauczający. Istotny jest tylko przedmiot nauki.

2. Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit.a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Unormowanie zawarte w powołanym przepisie wskazuje na dwa warunki, od których spełnienia ustawodawca uzależnia możliwość zastosowania zwolnienia od VAT: dany podmiot (usługodawca) musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty (np. posiada zaświadczenie o wpisie placówki do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonych przez właściwe jednostki samorządu terytorialnego) oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia.

3. Z kolei, aby móc skorzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie art.43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, na mocy którego zwalnia się od VAT usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26 należy spełnić jeden ze wskazanych poniżej warunków:

  • formy i zasady tych szkoleń muszą wynikać z odrębnych przepisów,

  • podmioty świadczące te usługi muszą uzyskać akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją,

  • usługi muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

4. Zwolnienia od VAT wprowadza także Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20.12.2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień. I tak, na mocy §3 ust.1 pkt 13 i 14 zwalnia się od podatku:

  • usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane,

  • usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Mając na uwadze powyższe, jeśli wykonywane czynności nie są objęte w/w zwolnieniem, podlegają opodatkowaniu 23% stawką podatku.                                                                                        

Jan Falkowski