Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA

February 28, 2013

Stawki podatku VAT od usług związanych z wynajmem obiektów sportowych

0 951

Organizowanie zajęć przez uniwersytet, gdzie wstępem jest zakup biletu (karnetu) oraz udostępnianie obiektu do przeprowadzenia imprez innych niż sportowe, organizowanych przez osoby trzecie oraz udostępnianie obiektu pod wynajem bufetu będzie opodatkowane podstawową stawką VAT, tj. 23%. Natomiast udostępnianie obiektu do przeprowadzenia imprez sportowych organizowanych przez uniwersytet oraz osoby trzecie będzie korzystało z preferencyjnej stawki podatku VAT tj. 8%.

 Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 20 grudnia 2012 roku nr IPTPP1/443-745/12-4/RG.

Sytuacja Podatnika

Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu jest obiektem sportowym Uniwersytetu, który jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku VAT. W obiekcie tym znajduje się pływalnia, hala sportowa, siłownia męska i damska, sala do ćwiczeń muzyczno-ruchowych, sale gimnastyki ruchowej oraz sauna. Odbywają się tam zajęcia wychowania fizycznego dla studentów oraz dla klientów indywidualnych oraz grup zorganizowanych. Centrum Wychowania Fizycznego i Sportu nie jest klubem sportowym, związkiem sportowym ani związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.

Na terenie obiektu sportowego prowadzona jest działalność usługowa w zakresie:

  • Uczestnictwa w zajęciach organizowanych przez Uniwersytet na podstawie zakupionego biletu lub karnetu,

  • Udostępnianie obiektu do przeprowadzenia imprez sportowych oraz innych niż sportowe na podstawie zawartej umowy najmu lub udostępnienia sal, m.in. pływalnia, hale sportowe, sale do ćwiczeń muzyczno-ruchowych, sale do gimnastyki,

  • Udostępnianie obiektu do przeprowadzenia imprez sportowych, których organizatorem jest Uniwersytet, na podstawie umowy najmu lub udostępnienia sal,

  • Udostępnienie obiektu pod wynajem bufetu.

W związku z powyższym Uniwersytet zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, według jakich stawek podatku VAT powinien opodatkować świadczone usługi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy podkreślił, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do Klasyfikacji PKWiU przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych. Prawidłowa pod względem klasyfikacji statystycznych identyfikacja towarów i usług stanowi warunek niezbędny do określenia wysokości opodatkowania podatkiem VAT w stosunku do towarów i usług, dla których przepisy VAT powołują stosowną klasyfikację statystyczną.

Stawka preferencyjna w wysokości 8% stosowana jest dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. W załączniku tym w poz. 186 zostały wskazane „pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” bez względu na PKWiU. Z uwagi na to, że ustawodawca nie określił form ani kategorii „wstępu”, organ podatkowy odwołał się do orzeczenia WSA w Gliwicach z dnia 8 maja 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 1543/11, w którym Sąd wskazał na brzmienie art. 32 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r., jako aktu pomagającego w ustaleniu zakresu usług w zakresie „wstępu”. WSA, zaznaczył, iż pojęcia usług w zakresie wstępu, w kontekście rozpatrywanej normy prawnej wynikającej z treści poz. 186 załącznika nr 3 do ww. ustawy nie można utożsamiać z pojęciem „biletu wstępu” uprawniającego do uczestniczenia w zajęciach sportowo-rekreacyjnych, które prowadzone są na zasadzie czynnego uczestnictwa w nich.

W związku z powyższym, przenosząc tezy wyroku na grunt przedmiotowej sprawy, wstęp do obiektu wyposażonego w salę do ćwiczeń siłowych i cardio (siłownię), wstęp na zajęcia grupowe takie jak m.in. fitness, aerobowe itp., możliwość skorzystania z solarium oraz treningów personalnych nie uprawnia korzystającego do wstępu jedynie w sensie wejścia gdzieś, jako to miejsce w przypadku np. kupienia biletu do kina, lecz obejmuje również czynne uczestnictwo w zajęciach sportowo – rekreacyjnych, a więc korzystanie z kompleksowej usługi siłownia/zajęcia grupowe i inne.

W konsekwencji organ podatkowy uznał, iż udostępnianie obiektu, na zajęcia, których organizatorem jest uniwersytet, gdzie wstępem jest zakup biletu (karnetu) podlega opodatkowaniu stawką 23%.

Natomiast usługi w zakresie udostępniania obiektu na imprezy sportowe bez względu na podmiot je organizujący, jako sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 93.11.10.0 i wymienione pod poz. nr 179 załącznika nr 3, podlegają opodatkowaniu wg stawki 8%.

Bowiem usługi polegające na udostępnianiu obiektu do innych imprez niż sportowe, na podstawie umowy najmu lub udostępnienia sal, oraz na udostępnieniu obiektu pod wynajem bufetu, sklasyfikowane w PKWiU 68.20.12.0 jak i usługi zajęć na siłowni damsko-męskiej oraz usługi sauny sklasyfikowane w PKWiU 96.04.10, podlegają opodatkowaniu podstawową 23% stawką podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 41, art.146a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.