Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , KASY REJESTRUJĄCE

November 30, 2016

Stosowanie kas fiskalnych w związku z konsolidacją rozliczeń podatku VAT w jednostkach budżetowych

0 980

Jesteśmy jednostką budżetową. Co z użytkowaną przez nas kasą fiskalną przy przechodzeniu przez nasz zakład budżetowy na scentralizowany model rozliczania podatku VAT. Czy musimy dokonać odczytu kasy?

ODPOWIEDŹ

Nie, mogą Państwo nadal wykorzystywać kasy dotychczas stosowane bez konieczności dokonywania odczytu nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 roku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jednocześnie ust. 3a pkt 7 tej ustawy stanowi, iż podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b. Natomiast przepis § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących określa, iż w przypadku zakończenia przez kasę pracy w  trybie fiskalnym podatnik:

  • wykonuje raport fiskalny dobowy i  raport fiskalny okresowy (miesięczny),

  • składa w  terminie 7 dni od dnia zakończenia pracy kasy w  trybie fiskalnym wniosek do naczelnika urzędu skarbowego o  dokonanie odczytu pamięci fiskalnej kasy, którego wzór stanowi załącznik nr  3 do rozporządzenia,

  • składa wniosek o  wyrejestrowanie kasy z  ewidencji prowadzonej przez naczelnika urzędu skarbowego,

  • dokonuje przy pomocy serwisanta kasy odczytu zawartości pamięci fiskalnej kasy przez wykonanie raportu rozliczeniowego za cały okres pracy kasy w obecności pracownika urzędu skarbowego zakończony protokołem z czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy sporządzonym przez pracownika urzędu skarbowego (§ 15 ust. 2).

Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego jednostka ta jest obowiązana do podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi najpóźniej od dnia 1 stycznia 2017 r. Jednostka samorządu terytorialnego, której jednostki organizacyjne rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem podjęcia rozliczania podatku wraz ze wszystkimi jednostkami organizacyjnymi we wszystkie przewidziane w przepisach dotyczących podatku prawa i obowiązki jednostek organizacyjnych (art. 4).

W myśl zapisu art. 8 ust. 1 jednostki samorządu terytorialnego, których jednostki organizacyjne dokonujące sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o podatku VAT, były obowiązane zgodnie z przepisami prawa podatkowego dotyczącymi podatku do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, mogą nadal wykorzystywać kasy, za pomocą, których jednostki organizacyjne rozpoczęły prowadzenie tej ewidencji i które były przez nie wykorzystywane na dzień poprzedzający dzień podjęcia wspólnego rozliczania z jednostką samorządu terytorialnego, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2018 roku.

Powyższa ustawa dostosowuje polskie prawo do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TS UE) z 29 września 2015 roku (sygn. akt C-276/14), w którym stwierdzono, iż gminne jednostki budżetowe nie powinny być traktowane jako oddzielni podatnicy podatku VAT.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 października 2016 roku tej ustawy przewidziano również możliwość dalszego (maksymalnie do 31 grudnia 2018 roku) stosowania kas rejestrujących (fiskalnych), których fiskalizacji dokonały wcześniej jednostki organizacyjne.

Podsumowując powyższe, na podstawie ww. ustawy jednostka budżetowa może nadal prowadzić ewidencjonowanie obrotu za pomocą posiadanych już kas bez konieczności ich wymiany (lub ich pamięci fiskalnych).

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1, ust. 3a pkt 7 ustawy o podatku VAT, art. 3, 4 i 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 września 2016 roku o szczególnych zasadach rozliczeń podatku VAT oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.