Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 30, 2018

Stosowanie kasy fiskalnej przed otrzymaniem numeru ewidencyjnego

0 1082

Czy mogę ewidencjonować obrót na kasie fiskalnej przed otrzymaniem numeru ewidencyjnego? Słyszałam, że w przypadku kontroli z urzędu skarbowego w takim przypadku można otrzymać mandat.

ODPOWIEDŹ

Czytelnik po dokonaniu fiskalizacji kasy powinien rozpocząć ewidencjonowanie obrotu za pomocą kasy fiskalnej począwszy od dnia obowiązującego go terminu - nie czekając na nadanie przez naczelnika urzędu skarbowego numeru ewidencyjnego.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług podatnik prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących jest obowiązany m.in.:

  • dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać wydrukowany dokument nabywcy,

  • używać kas rejestrujących zgodnie z warunkami określonymi w przepisach wydanych na podstawie ust. 7a pkt 1,

  • stosować kasy rejestrujące wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, z zastrzeżeniem ust. 3b,

  • dokonywać wydruku emitowanych przez kasę rejestrującą dokumentów i ich kopii,

  • dokonać zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Na podstawie zapisu § 13 ust. 1 rozporządzenia z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących rozpoczęcie prowadzenia ewidencji przez podatnika poprzedzone jest:

  1. złożeniem zawiadomienia do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, że będzie przez niego prowadzona ewidencja przy zastosowaniu kasy, którego wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia - w celu odliczenia lub zwrotu kwoty wydatkowanej na zakup kasy; zawiadomienie zawiera informację o liczbie kas i miejscu (adresie) ich używania;

  2. dokonaniem fiskalizacji kasy.

Obowiązkiem podatnika na mocy przepisów ww. rozporządzenia jest (analogicznie do obowiązku określonego w ustawie o podatku od towarów i usług) - złożenie w terminie 7 dni od dnia fiskalizacji kasy, na formularzu, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenia danych dotyczących kasy, w celu otrzymania numeru ewidencyjnego

Podobny obowiązek ma serwis główny lub podmiot prowadzący serwis kas.

Artykuł 139 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa określa, iż załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania dowodowego powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej – nie później niż w ciągu 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej, natomiast niezwłocznie powinny być załatwiane sprawy, które mogą być rozpatrzone na podstawie dowodów przedstawianych przez stronę łącznie z żądaniem wszczęcia postępowania lub na podstawie faktów powszechnie znanych i dowodów znanych z urzędu organowi prowadzącemu postępowanie (§ 2 ustawy).

Po złożeniu przez Czytelnika i uprawniony serwis naczelnik urzędu skarbowego zarejestruje kasę nadając w Centralnej Ewidencji Kas Rejestrujących (CEKR) numer ewidencyjny, wprowadzając jednocześnie w prowadzonej przez siebie ewidencji jej numer unikatowy i fabryczny, datę fiskalizacji, adres pod którym kasa została zainstalowana.

Czytelnik po otrzymaniu od naczelnika urzędu skarbowego numeru ewidencyjnego nanosi ten numer w książce i na obudowie kasy w sposób widoczny i trwały. Numer ten nie może być przypisany innym urządzeniom (§ 14 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia).

Od momentu fiskalizacji kasy do chwili otrzymania nadanego przez naczelnika urzędu skarbowego numeru ewidencyjnego Czytelnik ewidencjonuje uzyskiwany obrót za pomocą tej kasy. Podstawowym obowiązkiem Czytelnika jest rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej w obowiązującym terminie oraz zgłoszenie jej w terminie do Urzędu w celu nadania numeru ewidencyjnego, zatem wstrzymywanie się od prowadzenia ww. ewidencji do czasu otrzymania numeru byłoby działaniem wbrew obowiązującym przepisom.

Zdaniem Redakcji używanie kasy rejestrującej do prowadzenia ewidencji obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przed otrzymaniem od naczelnika urzędu skarbowego zawiadomienia w sprawie numeru ewidencyjnego nie wypełnia przesłanek wadliwego prowadzenia ksiąg określonych w art. 61 § 3 ustawy Kodeks karny skarbowy.

Podsumowując, moment otrzymania numeru ewidencyjnego przez Czytelnika nie ma żadnego wpływu na jego prawo do rozpoczęcia ewidencji przy zastosowaniu kasy fiskalnej, stosując się do obowiązujących zapisów ustawy i rozporządzeń dotyczących kas fiskalnych, podatnik ma wręcz obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania w obowiązującym terminie, nie może zatem czekać na nadanie numeru ewidencyjnego przez naczelnika urzędu skarbowego, który ma miesiąc na tę czynność. Uchybienie terminowi obowiązkowego rozpoczęcia stosowania kasy spowoduje utratę prawa do odliczenia ulgi z tytułu nabycia kasy rejestrującej i wtedy dodatkowo narazi na konsekwencje karno – skarbowe związane z rozpoczęciem ewidencjonowania po upływie obowiązującego terminu i sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 3a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 13 ust.1, ust. 5 i 6, § 14 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących, art. 139 § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, art. 61 § 3 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy.