Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

June 26, 2013

Świadczenie usług badania EEG Biofeedback a stawka VAT

0 1288

Usługi badania EEG Biofeedback podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku w wysokości 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 7 lutego 2013 roku nr ITPP1/443-1381/12/JJ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, w której jeden ze wspólników wykonuje badania EEG Biofeedback. Jest to forma terapii oparta na pracy nad falami mózgowymi. Wnioskodawca wskazuje, iż badania te stanowią usługi w zakresie terapii i profilaktyki, pomagające w diagnozie stanu zdrowia. Do wykonywania treningów EEG Biofeedback nie trzeba mieć zawodu lekarza, a niezbędne jest ukończenie odpowiednich szkoleń. Wspólnik ma ukończone szkolenia I i II stopnia prowadzone przez odpowiednie podmioty.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości zastosowania zwolnionej stawki VAT do świadczonych usług badania EEG Biofeedback.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy dokonał oceny czy Wspólnika Spółki, który odbył szkolenia I i II stopnia do wykonywania treningów EEG Biofeedback, można uznać za osobę wykonującą zawód medyczny.

Zatem dokonując analizy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania w grupie 22 „Specjaliści do spraw zdrowia”, nie została wymieniona specjalność, o której mowa we wniosku.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż kluczową rolę w rozstrzygnięciu wskazanej we wniosku kwestii odgrywa przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług. Z przepisu tego jednoznacznie wynika, iż zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej. Przypomnieć należy, iż aby zastosowanie określonego tym unormowaniem zwolnienia było możliwe, przesłanki w nim określone winny zostać spełnione łącznie.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż z treści przedstawionego we wniosku stanu faktycznego nie wynika, że opisane usługi są podejmowane przez osobę wykonującą zawód medyczny. Zatem w sprawie nie jest spełniona przesłanka podmiotowa. W tym stanie rzeczy do świadczonych usług nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie są to usługi świadczone w ramach wykonywania zawodów wymienionych w tym przepisie.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.