Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

May 1, 2013

Świadczenie usług dla kontrahenta z Unii a obowiązek rejestracji

0 783

Świadczę usługi naprawy samochodów w Polsce i korzystam ze zwolnienia podmiotowego. Zamierzam świadczyć te usługi również dla kontrahenta, który jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Niemczech. Czy to spowoduje u mnie konieczność rejestracji jako podatnika VAT w Polsce i obowiązek składania deklaracji VAT ? 

ODPOWIEDŹ

Nie, nie ma Pan obowiązku rejestracji jako podatnika VAT czynnego w Polsce oraz składania deklaracji dla podatku od towarów i usług. Ma Pan natomiast obowiązek rejestracji jako podatnik VAT-UE i składania informacji podsumowujących.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ogólną zasadą określoną w art.28B ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, usługa naprawy samochodów, świadczona na rzecz podatnika, opodatkowana jest w miejscu, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej.

Z kolei zgodnie z art.97 ust.3 pkt 2 ustawy, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą inni niż podatnicy VAT czynni, świadczący usługi opodatkowane zgodnie z art. 28b na rzecz podatników podatku od wartości dodanej mają obowiązek przed dniem wykonania pierwszej usługi zawiadomić naczelnika w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R o zamiarze wykonywania tych czynności. Na tej podstawie naczelnik rejestruje podmiot jako podatnika VAT UE, który przy świadczeniu tych usług obowiązany jest posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej poprzedzonym kodem pl (art.97 ust.4 i ust.10 pkt 3 ustawy o VAT). Jak wynika z powyższych przepisów, przed wykonaniem pierwszej usługi na rzecz kontrahenta z Niemiec powinien pan złożyć formularz VAT-R celem rejestracji jako podatnik VAT UE. Numerem unijnym ma pan obowiązek posługiwać się w transakcjach z udziałem kontrahentów z innych krajów UE.

Uzyskanie numeru VAT UE nie oznacza jednak, że automatycznie staje się Pan podatnikiem VAT czynnym, zobowiązanym do rozliczania tego podatku w Polsce i składania deklaracji VAT-7. Nadal pozostaje pan podatnikiem zwolnionym podmiotowo, zarejestrowanym jako podatnik VAT UE. Jako podatnik zwolniony od VAT nie składa pan deklaracji VAT-7, ale ma pan obowiązek wypełniać i składać informacje podsumowujące VAT UE (art.100 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT), wskazując wartość świadczonych wewnątrzwspólnotowych usług. Informacje podsumowujące należy składać wtedy, gdy przedmiotem świadczenia są usługi opodatkowane według zasady ogólnej, tj. na podstawie art. 28b ustawy o VAT i tylko za okresy, w których wystąpiły.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych, np. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu nr ILPP4/443-798/11-4/ISN z 13 marca 2012 roku.

Miejscem opodatkowania wskazanych w pytaniu usług będzie kraj, gdzie nabywca ma siedzibę działalności gospodarczej (Niemcy). Obowiązek rozliczenia VAT w takim przypadku ciąży na kupującym.

Katarzyna Domińska