Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

February 1, 2016

Świadczenie usług na terenie Niemiec a polski VAT

0 1009

Polski podatnik świadczy usługi organizacji imprez, między innymi niemieckim firmom. Dotychczas wystawiałem na rzecz niemieckich odbiorców faktury bez VAT (na zasadzie odwrotnego obciążenia), ale od stycznia zarejestrowałem działalność gospodarczą na terenie Niemiec, zarejestrowałem się tam na VAT i mam zamiar wystawiać faktury z niemieckim VAT (19%). Jak to wykazać w deklaracji VAT-7 i VAT-UE? Czy mogę odliczyć podatek od zakupów usług z polskim VAT?

ODPOWIEDŹ

W opisanym w pytaniu przypadku świadczenia usług na terytorium Niemiec nie należy wykazywać w polskiej deklaracji VAT-7 ani w informacji podsumowującej VAT-UE. Polscy dostawcy powinni wystawiać Panu faktury za świadczone usługi z podaniem Pana niemieckiego numeru VAT, na zasadzie odwrotnego obciążenia, a Pan powinien opodatkować te usługi na terytorium Niemiec. Jeśli jednak otrzyma Pan faktury z polskim podatkiem od towarów i usług nie będzie on podlegał odliczeniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art.28b ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Od tej zasady są wyjątki, ale nie dotyczą one usług organizacji imprez. W zadanym pytaniu informuje Pan, że świadczy usługi na rzecz niemieckich firm, czyli podatników w rozumieniu ustawy o VAT, co oznacza, że miejscem świadczenia tych usług jest miejsce siedziby usługobiorcy, w tym przypadku terytorium Niemiec.

Świadczenie usług na terytorium Niemiec w zasadzie nie podlega przepisom polskiej ustawy o VAT, gdyż zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, jednakże niektóre czynności wykonywane poza terytorium kraju należy wykazać w deklaracji VAT-7, oczywiście bez podatku. Zgodnie z objaśnieniami do deklaracji dla podatku od towarów i usług, dostępnymi na stronach internetowych Ministerstwa Finansów, w poz.11 deklaracji wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art.86 ust. 8 pkt 1 ustawy, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy. W pozycji tej nie uwzględnia się natomiast wartości dostaw towarów i świadczonych usług dokonywanych w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej poza terytorium kraju oraz świadczonych usług rozliczanych w ramach procedury szczególnej dotyczącej usług telekomunikacyjnych, usług nadawczych lub usług elektronicznych. W związku z tym, że w Pana przypadku doszło do zarejestrowania odrębnego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Niemiec, dotyczy Pana wyłączenie, o którym mowa w poprzednim zdaniu i nie powinien Pan wykazać wartość usług świadczonych na terytorium Niemiec w ramach zarejestrowanej tam działalności gospodarczej w deklaracji VAT-7.

Świadczonych usług nie należy też wykazywać w informacji podsumowującej VAT-UE, gdyż, zgodnie z art.100 ust.1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług w informacji tej wykazuje się jedynie te usługi, do których stosuje się art.28b, świadczone na rzecz unijnych podatników, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca. W opisanym w pytaniu przypadku zobowiązanym do zapłaty podatku będzie Pan, jako usługodawca, więc świadczone usługi nie powinny być wykazane w informacji VAT-UE.

Zgodnie z art.28b ust.2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Pana polscy usługodawcy, świadcząc dla Pana usługi związane z organizacją imprez, dokonywaną przez Pana w ramach działalności gospodarczej zarejestrowanej na terytorium Niemiec, świadczą usługi dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej znajdującego się na terytorium tego kraju. Zatem, pomimo że posiada Pan siedzibę działalności gospodarczej w Polsce, nabywane przez Pana usługi na potrzeby organizacji imprez w Niemczech podlegają opodatkowaniu na terytorium Niemiec i to Pan, jako usługobiorca będzie zobowiązany do ich opodatkowania niemieckim VAT. Usługodawcy, zgodnie z dyspozycją art.106e ust.1 pkt 18 oraz ust.4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, są obowiązani wystawić na Pana rzecz faktury bez stawki i kwoty podatku, ale za to z adnotacją „odwrotne obciążenie”.

Jeżeli jednak otrzyma Pan faktury dokumentujące nabycie usług, związane z działalnością prowadzoną przez Pana na terytorium Niemiec, zawierające polski podatek od towarów i usług, podatek ten nie będzie podlegał odliczeniu. Jak opisano bowiem w poprzednim akapicie, usługi takie nie podlegają opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, a zgodnie z art.88 ust.3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Podstawa prawna: art.28b ust.1 i ust.2, art.88 ust.3a pkt 2, art.100 ust.1 pkt 4 oraz art.106e ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Ewa Konarska