Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 3, 2012

Świadczenie usług przygotowania do egzaminu maturalnego a zwolnienie z podatku VAT

0 1042

Świadczenie usług polegających na przygotowaniu do egzaminu maturalnego będzie podlegało zwolnieniu z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług.

 Takie stanowisko zaprezentował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 25 maja 2012 roku o sygnaturze I SA/Łd 432/12.

Sytuacja podatnika

Spółka w ramach prowadzonej działalności prowadzi niepubliczne szkoły ponadgimnazjalne dla dorosłych na prawach szkół publicznych. Usługi przygotowania do egzaminu maturalnego będą świadczone w ramach działalności Szkoły, w imieniu której będzie działała Spółka jako organ prowadzący na podstawie umów o świadczenie usług przygotowania do egzaminu maturalnego zawieranych z podmiotami będącymi organami prowadzącymi szkoły w rozumieniu ustawy o systemie oświaty.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czy usługi przygotowania do egzaminu maturalnego świadczone w ramach działalności Szkoły, za którą będzie działała Spółka jako organ prowadzący w rozumieniu ustawy o systemie oświaty, będą podlegały zwolnieniu od podatku od towarów i usług przewidzianemu w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług. Zdaniem spółki, odpowiedź na zadane przez nią pytanie jest twierdząca.

Organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, w wyniku czego została złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi.

Uzasadnienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego

Sąd Administracyjny przychylił się do stanowiska Spółki, uznając iż Dyrektor Izby Skarbowej dokonał nieprawidłowej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie zwolnienia od podatku określonych przez Spółkę usług przygotowania do egzaminu maturalnego uznając, iż opisana we wniosku usługa, którą zamierza świadczyć Spółka, nie byłaby usługą podstawową w zakresie kształcenia ale usługą o innym charakterze.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  • jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

  • uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Według art. 43 ust. 17 zwolnienia, o których mowa m.in. w ust. 1 pkt 26 nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej,

  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Natomiast według art. 43 ust. 17a zwolnienia, o których mowa m.in. w ust. 1 pkt 26 mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Z powyższych przepisów wynika, że zwolnienie podatkowe określone w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług ma charakter podmiotowo-przedmiotowy, bowiem ma zastosowanie do jednostek objętych systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, oraz odnosi się do usług w zakresie kształcenia i wychowania oraz do dostawy towarów i świadczenia usług ściśle z tymi usługami związanych.

Z powołanych wyżej przepisów wynika ponadto, iż zwolnione od podatku usługi mogą być usługami podstawowymi lub usługami pomocniczymi, dodatkowymi. Pierwsze z nich, to usługi w zakresie kształcenia i wychowania, a drugie, to usługi ściśle z nimi związane. Ustawodawca posługuje się pojęciem "usługi podstawowej", a chociaż nie używa pojęcia "usługa pomocnicza" lub "usługa dodatkowa", to taki charakter mają usługi "ściśle związane z usługą podstawową".

W konsekwencji Sąd uznał, iż prawidłowa interpretacja art. 43 ust. 17 i ust. 17a, z której wynika, że warunkami zwolnienia od podatku usługi ściśle związanej z usługą podstawową jest niezbędność usługi dodatkowej do wykonania usługi podstawowej, oraz konieczność świadczenia usługi dodatkowej przez ten podmiot, który świadczy usługę podstawową.

Skoro z treści wniosku o wydanie interpretacji wynikało, iż Spółka świadczy usługi kształcenia, to Organ miał obowiązek ocenić samodzielnie, czy świadczona przez Spółkę usługa polegająca na przygotowaniu do egzaminu maturalnego ma cechy usługi podstawowej i korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Bowiem w przepisie odrębnie zostały wymienione usługi w zakresie kształcenia (usługi podstawowe) i usługi ściśle z tymi usługami związane (tzw. usługi pomocnicze, dodatkowe), to należy przyjąć, że usługi ściśle związane z usługami kształcenia, różnią się istotnie treściowo od usług podstawowych. Innymi słowy, treść usług pomocniczych nie polega na kształceniu. Przyjęcie odmiennego poglądu, czyli dopuszczenia, że usługa pomocnicza może także polegać na kształceniu, wymagałoby innej redakcji przepisu i wyraźnego wskazania różnic pomiędzy usługą zasadniczą polegającą na kształceniu i usługą ściśle z nią związaną także polegającą na kształceniu. Takiego rozróżnienia nie ma w ustawie o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.