Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Szkolenia z zakresu przekwalifikowania zawodowego, finansowane ze środków publicznych w 100%, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2013 roku nr IPPP1/443-308/13-2/ISZ.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi szkoleń z zakresu przekwalifikowania zawodowego. Obecnie realizuje zlecenie, polegające na podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników oraz współpracowników spółki zlecającej, w ramach projektu o nazwie „Kompleksowy program szkoleń pracowników i współpracowników podstawą podniesienia ich kwalifikacji do potrzeb sektora ochrony zdrowia”.

Projekt ten powstał na podstawie umowy podpisanej pomiędzy Spółką zlecającą przeprowadzenie szkoleń, a Wojewódzkim Urzędem Pracy. W ramach projektu Spółka otrzymuje środki finansowe z Funduszy Unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Szkolenie jest w 100% finansowane ze środków publicznych przekazywanych Spółce na realizację zadań w projekcie. Uczestnicy szkoleń nie ponoszą żadnych opłat za udział w projekcie. Środki pieniężne przekazane Spółce na realizację powyższego projektu trafiają na wydzielony rachunek bankowy przeznaczony do realizacji projektu, z którego – w celu uregulowania należności wobec Podatnika za świadczone usługi szkoleniowe – Spółka będzie dokonywała przelewu środków. Podatnik jednocześnie podkreślił, iż nie spełnia warunków jednostki objętej systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, a także nie uzyskał akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie przedmiotowych usług.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT świadczonych na rzecz Spółki usług szkoleniowych w ramach realizacji projektu finansowanego w 100% ze środków publicznych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z analizy obowiązujących przepisów wynika, iż ze zwolnienia od podatku mogą korzystać usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub finansowane w całości lub co najmniej w 70% ze środków publicznych.

Dokonując analizy opisu sprawy, w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, bądź w oparciu o § 13 ust. 1 pkt 20 ww. rozporządzenia Ministra Finansów  z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług organ podatkowy uznał, iż świadczone przez Podatnika usługi spełniają warunki do uznania ich za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Bowiem przedmiotowe szkolenia służą podnoszeniu kwalifikacji zawodowych pracowników i współpracowników Spółki zlecającej szkolenia, a tym samym związane są bezpośrednio z wykonywanymi zawodami uczestników szkoleń, wiążą się z uzupełnianiem i rozszerzaniem wiedzy uczestników w zakresie posiadanych przez nich kwalifikacji zawodowych i wykonywanych obowiązków służbowych.

W związku z tym spełniona jest pierwsza z przesłanek warunkująca zwolnienie dla realizowanych przez Podatnika szkoleń. Zatem organ podatkowy dokonał analizy drugiej przesłanki warunkującej zwolnienie od podatku, tj. czy przedmiotowe szkolenia są finansowane ze środków publicznych.

Bowiem, jak wynika z ustawy o finansach publicznych, do środków publicznych zaliczane są dochody publiczne, środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz wskazane przychody budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego i innych jednostek sektora finansów publicznych, pochodzące z innych źródeł, środkami publicznymi są również środki pochodzące z funduszy strukturalnych.

Zatem, jak wskazał Podatnik, szkolenia realizowane dla Spółki zlecającej, finansowane są ze środków UE. Wyżej wspomniany podmiot jest beneficjentem otrzymującym wsparcie na realizację projektu pn. „Kompleksowy program szkoleń pracowników i współpracowników podstawą podniesienia ich kwalifikacji do potrzeb sektora ochrony zdrowia w województwie dolnośląskim” w formie płatności ze środków finansowych z Funduszy Unijnych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Wobec tego organ podatkowy uznał, iż prowadzone przez Podatnika szkolenia są finansowane ze środków publicznych.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż realizowane przez Podatnika szkolenia dla Spółki będącej beneficjentem środków publicznych - z uwagi na związek z podnoszeniem umiejętności zawodowych pracowników i współpracowników, a także z uwagi na fakt, iż szkolenia powyższe finansowane są w 100% ze środków publicznych, tj. ze środków europejskich w ramach POKL - korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.