Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 18, 2012

Świadczenie usług szkoleniowych przez osobę fizyczną a zwolnienie w VAT

0 949

Świadczone przez Wnioskodawcę jako jednostkę objętą systemem oświaty, usługi szkoleniowe objęte wpisem do ewidencji na podstawie art. 82 ustawy o systemie oświaty, podlegają zwolnieniu na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 października 2012 roku nr IPTPP1/443-553/12-6/MG.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną, jest organem prowadzącym szkołę niepubliczną o charakterze szkoły publicznej, która prowadzona jest na podstawie ustawy o systemie oświaty. Szkoła jest wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych – prowadzonych zgodnie z wytycznymi ustawy o systemie oświaty, oraz posiada pozytywną opinię kuratorium oświaty. Szkoła jest jednostką finansowaną przez organ prowadzący, w oparciu o następujące źródła przychodów: dotacje od jednostek samorządu terytorialnego udzielane na podstawie ustawy o finansach publicznych, opłaty od słuchaczy, dotacje sponsorów oraz darowizny. Jednocześnie organ założycielski, będzie świadczyć od dnia 1 września 2012 roku odpłatne usługi edukacyjne dla innych szkół niepublicznych o charakterze szkół publicznych, polegające na prowadzeniu zajęć szkolnych z różnych przedmiotów objętych programem nauczania dla danego rodzaju szkoły i kierunku nauczania, zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nauczanie odbywać się będzie zarówno z przedmiotów ogólnych – licea ogólnokształcące, uzupełniające licea ogólnokształcące jak i szkół policealnych prowadzących kształcenie o charakterze zawodowym. Wynagrodzenie za usługę edukacyjną będzie finansowane w całości z otrzymanej przez szkołę dotacji z budżetu jednostki samorządu terytorialnego. Usługi świadczone na rzecz innej szkoły są świadczone przez Podatnika jako jednostkę objętą systemem oświaty.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wynagrodzenie za usługę edukacyjną polegającą na odpłatnym prowadzeniu zajęć szkolnych przewidzianych w programie nauczania dla danego typu szkoły świadczoną przez podmiot prowadzący szkołę niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej działający na podstawie ustawy o systemie oświaty na rzecz innej szkoły o takich samych uprawnieniach, która otrzymuje dotację edukacyjną z budżetu jednostki samorządu terytorialnego przeznaczoną na zapłatę za ww. usługę edukacyjną jest zwolnione z podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl art. 43 ust.1 pkt 26 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter przedmiotowo-podmiotowy. Aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia nie wystarczy by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Powyższy przepis ma jednak zastosowanie wyłącznie do tych usług kształcenia, które są przedmiotem z zakresu działania podmiotu jako jednostki objętej systemem oświaty.

Natomiast w świetle art. 43. ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  • prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

  • świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

  • finansowane w całości ze środków publicznych,

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanych przepisach wynika, że zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

Bowiem jak wynika z przepisów o systemie oświaty jednostkami świadczącymi usługi edukacyjne są placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego oraz ośrodki dokształcania i doskonalenia zawodowego, umożliwiające uzyskanie i uzupełnienie wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie ustawa zezwala na prowadzenie szkół i placówek w formach publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego oraz niepublicznych przez inne osoby prawne oraz osoby fizyczne, po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek.

Dokonując analizy powyższych przepisów organ podatkowy uznał, iż zwolnienie z podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Ograniczenie umożliwiające skorzystanie z niniejszego zwolnienia ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Zatem aby możliwe było skorzystanie z niniejszego zwolnienia, przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy, nie wystarcza, by dany podmiot był jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, podmiot ten musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia.

Podsumowując organ podatkowy stwierdził, iż prowadzona przez Wnioskodawcę szkoła jest objęta systemem oświaty (została wpisana do ewidencji szkół i placówek niepublicznych), oraz Wnioskodawca, jako organ prowadzący szkołę, świadczy usługi w zakresie kształcenia i wychowania, to opisane we wniosku usługi są świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty, a zatem wypełniona zostaje podmiotowo - przedmiotowa dyspozycja art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.