Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

September 24, 2012

Świadczenie usług w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej

0 1012

Świadczenie usług w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej korzysta przedmiotowo ze zwolnienia w podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt 18 ustawy o VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 26 lipca 2012 roku nr IPTPP4/443-316/12-2/UNR.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawczyni prowadzi zakład opieki zdrowotnej, który świadczy usługi w zakresie opieki medycznej - rehabilitacyjnej, służącej profilaktyce, ratowaniu, poprawie zdrowia i przywracaniu sprawności. Głównym płatnikiem Wnioskodawczyni jest Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie kontraktu. Wnioskodawczyni dotychczas nie dokonała rejestracji w zakresie podatku VAT, stosuje zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego o potwierdzenie, iż świadczone usługi sklasyfikowane wg PKD 86.22.Z – praktyka lekarska specjalistyczna, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT na mocy art. 43 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na osiągnięty obrót w skali roku. Bowiem spełnione są dwa istotne warunki do zwolnienia z VAT zawarte w tym przepisie, tj. podmiot wykonujący i cel usługi.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni, iż świadczone usługi specjalistycznej praktyki lekarskiej korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług.

Bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Natomiast zgodnie z art. 113 ust. 1 ww. ustawy, zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jednocześnie art. 113 ust. 2 ww. ustawy mówi, iż do wartości sprzedaży, o której mowa w ust. 1, nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Ponadto organ podatkowy zwrócił uwagę, iż przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia podmiotu leczniczego czy działalności leczniczej.

Wobec powyższego przy definiowaniu powyższych pojęć należy posiłkować się przepisami ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy przez świadczenie zdrowotne należy rozumieć działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania.

Stosownie do art. 4 ust. 1. Ustawy o działalności leczniczej podmiotami leczniczymi są:

  • przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,

  • samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,

  • jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Ministra Sprawiedliwości lub Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

  • instytuty badawcze, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618),

  • fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,

  • kościoły, kościelne osoby prawne lub związki wyznaniowe,

- w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

Natomiast pod pojęciem rehabilitacji leczniczej rozumie się proces leczenia, który umożliwia przyspieszenie procesu naturalnej regeneracji i zmniejszenia fizycznych i psychicznych następstw choroby.

Zatem jeśli Wnioskodawczyni spełnia przesłanki o charakterze przedmiotowo- podmiotowym, tj. świadczone usługi w zakresie opieki medycznej - rehabilitacyjnej, służącej profilaktyce, ratowaniu, poprawie zdrowia i przywracaniu sprawności, co jest zgodne z przytoczoną powyżej definicją pojęcia rehabilitacji są świadczone przed podmiot leczniczy, to Wnioskodawczyni jest uprawniona do zastosowania zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług; art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej.