Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 17, 2012

Świadczenie usług w zakresie szkoły rodzenia a zwolnienie w VAT

0 1123

Usługi świadczone przez Szpital w zakresie szkoły rodzenia korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem służą profilaktyce, zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a więc zawierają się w pojęciu opieki medycznej.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 13 stycznia 2012 roku nr IBPP4/443-1623/11/MN.

Sytuacja podatnika

Do organu podatkowego o wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Szpital, który świadczy odpłatne usługi w postaci opieki nad kobietą ciężarną przez „Szkołę Rodzenia”. Usługa ma na celu przygotowanie kobiety do porodu i nauczenie jej prawidłowych zachowań w trakcie porodu oraz stosowanie technik łagodzenia bólu porodowego, przygotowanie rodziców do wychowywania zdrowego dziecka. Usługa ta jest świadczona w formie wykładu oraz zajęć praktycznych prowadzonych przez lekarza specjalistę ginekologa-położnika, położną, lekarza specjalistę neonatologa. Powyższe usługi służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu i poprawie zdrowia.

W związku z powyższym Szpital zwrócił się do organu podatkowego o potwierdzenie, iż świadczone przez niego usługi mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska Szpitala, zgodnie z którym świadczone usługi w zakresie „Szkoły Rodzenia” będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Bowiem zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku są usługi wykonywane przez podmioty lecznicze w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Dokonując analizy organ podatkowy uznał, iż Szpital spełnia przesłanki o charakterze podmiotowym uprawniającym do zastosowania zwolnienia, bowiem jest podmiotem leczniczym.

Natomiast rozpatrując kwestię zwolnienia usług świadczonych przez Szpital, organ podatkowy dokonał oceny, czy usługi będące przedmiotem wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W ramach profilaktycznej opieki medycznej nad kobietą ciężarną nie jest diagnozowana żadna choroba, bowiem centralnym jej elementem jest obserwacja i badanie pacjenta właśnie w celu uniknięcia konieczności przyszłego diagnozowania i leczenia ewentualnych chorób. Jednocześnie działania profilaktyczne umożliwiają często wczesne wykrycie choroby, a tym samym umożliwiają rozpoczęcie terapii. Jakkolwiek ciąża i związany z nią poród nie jest stanem chorobowym wymagającym leczenia, jednak niewątpliwie jest stanem wymagającym szczególnej opieki zarówno profilaktycznej jak medycznej, właśnie ze względu na zapobieżenie ewentualnym problemom zdrowotnym zarówno matki jak i dziecka.

Podsumowując organ podatkowy uznał, iż świadczone przez Szpital usługi, chociaż nie służą bezpośrednio leczeniu, to niewątpliwie ich celem jest zapobieganie chorobom, w tym konkretnym przypadku powikłaniom i komplikacjom związanym z ciążą, porodem i okresem poporodowym oraz ochroną zdrowia zarówno kobiety ciężarnej jak i jej dziecka. Organ podatkowy uznał, iż wszelkie działania podejmowane w celu zapewnienia bezpiecznego porodu, zarówno usprawniające ćwiczenia fizyczne przygotowujące do porodu jak i eliminowanie napięć psychicznych służą ochronie zdrowia kobiety i dziecka.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.