Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczone przez podatnika w ramach umów podpisanych z OHP usługi szkoleniowe stanowią usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz są w całości finansowane ze środków publicznych, zatem korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 28 listopada 2013 roku nr IPTPP1/443-764/13-4/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach podpisanej umowy z OHP przeprowadzi szkolenia o tematyce „przedsiębiorczość” finansowane w 100% ze środków projektu szkoleniowego. Bowiem OHP otrzymały środki z budżetu państwa i Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Program Operacyjny Kapitał Ludzki na realizację powyższego projektu.

Szkolenia z przedsiębiorczości, które ma zrealizować Podatnik, adresowane są do młodzieży w wieku 18-25 lat i obejmują 20 godzin szkolenia w grupach 10 osobowych. Zajęcia maja na celu dostarczenie uczestnikom projektu niezbędnej wiedzy potrzebnej do założenia i poprowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zakres kursu ma obejmować podstawy prawa pracy, gospodarki rynkowej, rozliczeń finansowo-podatkowych i księgowych aspektów prowadzenia działalności gospodarczej.

Podatnik zgodnie z postanowieniami umowy powinien zapewnić: trenera, materiały szkoleniowe, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia oraz dokumentację szkoleniową, taką jak: dziennik szkoleniowy, lista obecności, arkusz oceny organizacji i realizacji zajęć szkoleniowych tj. ankieta, raport końcowy z przeprowadzonych zajęć. Szkolenia nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Podatnik nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty w zakresie usług będących przedmiotem wniosku. Uczestnicy szkoleń nie wnoszą żadnych opłat za udział w szkoleniu. Usługi będące przedmiotem wniosku nie są świadczone przez Podatnika jako jednostkę objętą systemem oświaty, o której mowa w art. 82 ustawy o systemie oświaty.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługa przeprowadzonych szkoleń na zlecenie OHP o tematyce przedsiębiorczość, m. in. podstawy prawa pracy, gospodarki rynkowej, rozliczeń finansowo-podatkowych i księgowych, jest zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z uregulowań zawartych w ustawie o podatku od towarów i usług wynika, iż dla oceny tego, czy usługi szkoleniowe świadczone przez Podatnika są zwolnione z podatku od towarów i usług, konieczne jest stwierdzenie:

  • czy są to usługi w zakresie kształcenia lub wychowania świadczone przez jednostkę objętą systemem oświaty lub

  • czy są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz

    • czy są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub

    • czy są świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty lub

    • czy są finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Zatem, jak wynika z opisu sprawy, usługi szkoleniowe z zakresu przedsiębiorczości mimo, iż są usługami w zakresie kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, to jednak Podatnik nie posiada akredytacji na przeprowadzane szkolenia w rozumieniu przepisów ustawy o systemie oświaty. Natomiast przedmiotowe szkolenia są finansowane w całości ze środków publicznych.

Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż do zadań Ochotniczych Hufców Pracy, w zakresie kształcenia i wychowania młodzieży, należy zapewnienie młodzieży warunków do podwyższania kwalifikacji ogólnych i zawodowych, przekwalifikowania oraz zachęcanie do kształcenia ustawicznego.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż prowadzone szkolenia z przedsiębiorczości, które ma zrealizować Podatnik w związku z realizacją projektu w ramach umów z OHP adresowane do młodzieży w wieku 18-25 lat, mają na celu uzyskanie wiedzy do celów zawodowych. Przedmiotowe usługi uznać należy za usługi kształcenia zawodowego, które jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego, są finansowane w całości ze środków EFS, a tym samym są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 rok o podatku od towarów i usług.