Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 1, 2016

Szkolenia dla rzeczoznawców majątkowych a stawka VAT

0 939

Realizowane przez Stowarzyszenia szkolenia, mające na celu doskonalenie zawodowe rzeczoznawców majątkowych, będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 25 sierpnia 2016 roku nr IBPP1/4512-341/16-1/KJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciło się Stowarzyszenie, czynny podatnik podatku VAT, którego celem jest: integrowanie środowisk rzeczoznawców majątkowych, podnoszenie wiedzy zawodowej, czuwanie nad poziomem etycznym oraz reprezentowanie interesów środowiska wobec władz państwowych, samorządowych, gospodarczych i organizacji społecznych. Powyższe cele realizuje między innymi poprzez organizowanie szkoleń, kursów specjalistycznych, konferencji, seminariów i warsztatów. W związku z tym Stowarzyszenie wybiera tematy szkoleń pozostające w aktualnych zainteresowaniach rzeczoznawców majątkowych, zapewnia sale szkoleniowe oraz wykwalifikowaną kadrę wykładowców, dystrybuuje materiały dydaktyczne dla uczestników szkolenia, wydaje zaświadczenia o ukończeniu szkolenia na podstawie sporządzonej listy obecności, odpowiada za cały proces logistyczny związany z realizacją szkolenia. Szkolenia dotyczą szeroko pojętej tematyki z zakresu szacowania nieruchomości m.in. zagadnień prawnych, ekonomicznych, technicznych związanych z wyceną nieruchomości, maszyn i urządzeń oraz przedsiębiorstw, procedury, podejścia, metody i techniki wyceny nieruchomości, badania i analiza rynku nieruchomości, etyka i standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych, umiejętności interpersonalne rzeczoznawcy majątkowego, zagadnienia związane z rozwiązaniami legislacyjnymi i metodologicznymi w wycenie nieruchomości maszyn i urządzeń oraz przedsiębiorców.

Wykonywane przez Stowarzyszenie usługi szkoleniowe pozostają w bezpośrednim związku z zawodem rzeczoznawców majątkowych, mają na celu uaktualnienie wiedzy zawodowej zgodnie z art. 175 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Po zrealizowaniu szkolenia uczestnicy otrzymują zaświadczenie podpisane przez uprawnionego członka Zarządu Stowarzyszenia. Nabyta wiedza wpływa na utrzymanie poziomu i jakości wykonywanego zawodu rzeczoznawcy majątkowego, rzeczoznawcy wykorzystują pozyskaną wiedzę w swoim warsztacie pracy, przy wykonywaniu prawidłowych operatów szacunkowych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, zarówno w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jak też jako biegli sądowi oraz w innych obszarach związanych z ustalaniem wartości nieruchomości.

W związku z powyższym Stowarzyszenie zwróciło się do organu podatkowego z zapytaniem, czy organizując szkolenia dla rzeczoznawców majątkowych w myśl art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT korzysta ze zwolnienia od podatku VAT w zakresie organizowania przedmiotowych szkoleń.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wyjaśnił, iż organizowane szkolenia dla rzeczoznawców majątkowych będą stanowić nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem uczestników szkolenia, mające na celu uzyskanie wiedzy zawodowej. Tym samym organ podatkowy uznał, iż świadczone przez Stowarzyszenie szkolenia stanowić będą usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, tym samym zostanie spełniona pierwsza z przesłanek wynikająca wprost z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy.

Ponadto Stowarzyszenie wskazało, iż świadczone szkolenia będą prowadzone na zasadach wymogu art. 175 ustawy o gospodarce nieruchomościami, jednocześnie stosując wytyczne i zasady organizowania szkoleń opracowane przez Polską Federację Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, zatwierdzone uchwałą Rady Krajowej PFSRM. Zatem zostanie spełniona druga przesłanka wynikająca z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy, gdyż usługi te będą prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepis art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy jest implementacją art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Zgodnie z jego treścią państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż skoro do ustawowych obowiązków rzeczoznawcy majątkowego należy stałe doskonalenie kwalifikacji zawodowych a Stowarzyszenie jest jednostką zrzeszającą rzeczoznawców majątkowych, którego celem jest m.in. podnoszenie wiedzy zawodowej poprzez organizowanie szkoleń, kursów specjalistycznych, konferencji, seminariów i warsztatów jako form doskonalenia zawodowego, to należy uznać, że jest podmiotem powołanym m.in. do doskonalenia zawodowego rzeczoznawców majątkowych, które leży w interesie publicznym i w tym zakresie realizuje politykę edukacyjną.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.