Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA

June 30, 2016

Szkolenia pracowników w zakresie zarządzania stresem a zwolnienie z VAT

0 959

Niezależne stowarzyszenie prowadzi szkolenia dla pracowników gmin w obszarach prawa administracyjnego, podatkowego, zarządzania finansami, kadrami itd. Obecnie planowane jest szkolenie pracowników Gminy dotyczące zarządzania stresem. Gmina za szkolenie w 100% zapłaci środkami publicznymi. Czy takie szkolenie jest zwolnione z VAT?

ODPOWIEDŹ

Tak, szkolenia w zakresie zarządzania stresem jako usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w całości ze środków publicznych są zwolnione od podatku od towarów i usług.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

  1. jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

  2. uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

W świetle ust. 1 pkt 29 ww. artykułu, zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  • a. prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

  • b. świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

  • c. finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Należy dodać, iż również na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień, zwolnione z VAT są usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z kolei, z art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011 roku ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, które wiąże wszystkie państwa członkowskie i jest stosowane bezpośrednio wynika, że usługi w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania świadczone na warunkach określonych w art. 132 ust. 1 lit. i dyrektywy 2006/112/WE obejmują nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, jak również nauczanie mające na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Nie ma przy tym znaczenia czas trwania kursu w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania.

W myśl art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str.1 z późn. zm.), zwolnione jest kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Należy zauważyć, że w omawianym przypadku występuje przesłanka określona w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit.c ustawy o podatku od towarów i usług, tj. szkolenie będzie finansowane w 100% ze środków publicznych.

W świetle art. 5 ust. 1 ustawy o finansach publicznych środkami publicznymi są:

  1. dochody publiczne,

  2. środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej oraz niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA);

  3. środki pochodzące ze źródeł zagranicznych niepodlegające zwrotowi, inne niż wymienione w pkt 2;

  4. przychody budżetu państwa i budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz innych jednostek sektora finansów publicznych pochodzące:

    • a) ze sprzedaży papierów wartościowych,

    • b) z prywatyzacji majątku Skarbu Państwa oraz majątku jednostek samorządu terytorialnego,

    • c) ze spłat pożyczek i kredytów udzielonych ze środków publicznych,

    • d) z otrzymanych pożyczek i kredytów,

    • e) z innych operacji finansowych;

  5. przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł.

Dla zastosowania przedmiotowego zwolnienia istotne jest także uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania. Analizując temat szkolenia należy także uznać iż szkolenie pracowników Gminy o tematyce „zarządzanie stresem” pozostaje w bezpośrednim związku z wykonywaną pracą i ma na celu pozyskanie wiedzy i umiejętności niezbędnej do wykonywania pracy. Świadczone usługi szkoleniowe będą wykorzystywane przez pracowników gminy w zakresie jakości wykonywanych obowiązków służbowych. Należy zatem uznać, że jest to nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z wykonywaną pracą.

Analogiczne stanowisko zawierają interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach nr IBPP1/443-757/12/AL. z dnia 31-07-2012 roku oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 2014-07-02 ITPP2/443-462/14/AD.

Paulina Pawluk

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 i 29 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2014 roku o podatku od towarów i usług ( t.j. Dz. U. 177, poz. 1054 z późn. zm.), §3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20.12.2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (t.j. Dz. U. z 2015 r. poz. 736), art. 44 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z 15 marca 2011r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 roku w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 str. 1 z późn. zm.).