Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

January 21, 2015

Szkolenia w zakresie stosowania środków ochrony roślin a VAT

0 1109

Usługi szkoleniowe w zakresie stosowania środków ochrony roślin, prowadzone na podstawie odrębnych przepisów, będą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 4 grudnia 2014 roku nr IPTPP1/443-662/14-4/MH.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Ośrodek, który jest samorządową wojewódzką osobą prawną utworzoną i działającą na podstawie ustawy o jednostkach doradztwa rolniczego. W maju 2014 roku Ośrodek zawarł umowę z Fundacją o przyznanie pomocy w ramach działania objętego programem rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. Realizacja umowy rozpocznie się w październiku br. Szkolenia te będą prowadzone na zasadach określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin.

Ośrodek jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i nie jest objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie świadczy usług w zakresie kształcenia i wychowania. Ośrodek nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Świadczone szkolenia w całości będą finansowane ze środków publicznych. Przedmiotowe szkolenia będą usługami w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług. Nabyte w trakcie szkoleń umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z zawodem uczestników szkoleń i mają na celu uzyskanie kwalifikacji zawodowych w zakresie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin, poświadczone przez otrzymanie stosownego zaświadczenia po ukończeniu szkolenia, które jest ważne przez okres 5 lat lub uaktualnienie wiedzy, gdy wydane wcześniej zaświadczenie straciło swoją ważność.

W związku z powyższym Ośrodek zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi szkoleniowe podnoszące kwalifikacje realizowane w ramach projektu są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dla zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia, lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych.

Biorąc powyższe pod uwagę organ podatkowy stwierdził, iż przez kształcenie zawodowe, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, obejmujące nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z branżą lub zawodem, należy rozumieć takie kształcenie, w wyniku którego dana osoba podnosi swoje kwalifikacje, a bezpośrednio po jej ukończeniu jest w stanie podjąć pracę zarobkową, lub wykonywać określony zawód. Tym samym usługi szkoleniowe w zakresie stosowania środków ochrony roślin będą stanowiły usługi, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, tj. usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepisy odrębne określają formy i zasady szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin, zatem w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ww. ustawy. Nabyte w trakcie szkoleń umiejętności pozostają w bezpośrednim związku z zawodem uczestników szkoleń i mają na celu uzyskanie kwalifikacji zawodowych w zakresie wykonywania zabiegów środkami ochrony roślin. Zatem, ww. usługi będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.