Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

DOSTAWA TOWARÓW W KRAJU

August 1, 2017

Termin dokonania korekty podatku należnego w związku z ulgą na złe długi

0 881

Chcielibyśmy skorzystać z ulgi na złe długi. Czy dokonując korekty robimy to w miesiącu w którym mija 150 dni czy można dokonać korekty deklaracji VAT w bieżącym miesiącu? Spotkałam się z tym, że po skorygowaniu niezapłaconych faktur w bieżącym okresie Urząd zażądał ponownych korekt za miesiąc w którym te 150 dni minęło.

ODPOWIEDŹ

Korekty podatku należnego dokonuje się w deklaracji za okres, w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, czyli w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 89a ust.1 i 1a ustawy o podatku od towarów i usług podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona. Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Art.89a ust. 2 ustawy o VAT określa warunki, jakie muszą być spełnione, aby skorzystać z ulgi na złe długi, i tak:

  • dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art.15 ust.1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego

  • w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub

  • w trakcie likwidacji;

  • na dzień poprzedzający dzień złożenia deklaracji podatkowej, w której dokonuje się korekty:

  • wierzyciel i dłużnik są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

  • dłużnik nie jest w trakcie postępowania restrukturyzacyjnego, postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

  • od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona.

Wierzyciel, który chce skorzystać z ulgi na złe długi, musi dokonać korekty podatku należnego w konkretnej deklaracji, tj. w deklaracji za okres w którym nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona, czyli w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150. dzień od terminu płatności wierzytelności określonego w umowie lub na fakturze, pod warunkiem że do dnia złożenia przez wierzyciela deklaracji podatkowej za ten okres wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie (art.89a ust.3 ustawy o VAT). Jeżeli wierzyciel nie skorzysta z przysługującego mu prawa do dokonania korekty w ww. terminie może dokonać stosownej korekty w terminie późniejszym poprzez złożenie korekty deklaracji za okres, w którym upłynął 150. dzień od umownego terminu płatności, przy czym składając korektę tej deklaracji musi spełnić wszystkie warunki uprawniające go do skorzystania z ulgi na złe długi.

Zatem urząd skarbowy właściwie wezwał podatnika do złożenia korekt za miesiąc, w którym upłynął 150 dzień od terminu płatności wierzytelności.

UWAGA: WSA w Gliwicach w wyroku z 23 marca 2017 roku (sygn. akt III SA/Gl 1411/16, nieprawomocny) uznał, iż podatnik powinien mieć więcej czasu na skorygowanie podatku (chodzi tu o wynikające z art. 89a ust. 2 pkt 5 ustawy o VAT ograniczenie na dokonanie korekty w terminie nieprzekraczającym 2 lat licząc od końca roku w którym wystawiono fakturę, a który to przepis zdaniem Sądu stanowi niewłaściwą implementację art. 90 Dyrektywy 2006/112/WE).

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 89a ust.1 i 1a , 2, 3 ustawy o VAT.