Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

IMPORT USŁUG , AKTUALNOŚCI , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32) , DOKUMENTACJA (art. 106-112)

May 16, 2012

Termin obniżenia VAT należnego w sytuacji korekty faktury wewnętrznej

0 1088

Dyrektor Izby Skarbowej w w Warszawie w indywidualnej interpretacji numer IPPP3/443-1563/11-2/KT z 5 marca 2012 roku potwierdził, że podatnicy są uprawnieni do obniżenia VAT należnego z tytułu korekty faktury wewnętrznej w rozliczeniu za okres, w którym faktura korygująca została wystawiona.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Bank, który jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Bank nabywa usługi od podmiotów zagranicznych, nie posiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju. Z tytułu nabycia tych usług powstaje po stronie Banku import usług opodatkowanych 23% podatkiem VAT – art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W praktyce powstają i mogą powstawać w przyszłości przypadki, że kwota należna podmiotom zagranicznych z tytułu świadczonych przez nich usług ulega zmniejszeniu (np. w wyniku udzielonych upustów, pomyłek co do cen ujętych w wystawionych wcześniej fakturach lub błędnej interpretacji przez Bank danej czynności jako opodatkowanej) po rozpoznaniu przez Bank obowiązku podatkowego, wystawieniu stosownej faktury wewnętrznej i wykazaniu oraz zapłaceniu zobowiązania z tytułu należnego podatku VAT za dany okres rozliczeniowy. W tych przypadkach powstaje konieczność zmniejszenia podstawy opodatkowania w stosunku do podstawy określonej w fakturze wewnętrznej dokumentującej obrót z tytułu rozpoznanego wcześniej przez Bank importu usług.

W związku z powyższym, Bank zwrócił się z zapytaniem, czy w opisanej sytuacji będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego w deklaracji VAT za miesiąc, w którym wystawi korekty faktur wewnętrznych

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem Banku, że po wystawieniu korekt faktur wewnętrznych zmniejszających podstawę opodatkowania, w sytuacji opisanej w stanie faktycznym, Bank będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku VAT należnego objętego tą korektą w deklaracji za miesiąc, w którym wystawi korekty faktur wewnętrznych.

Dyrektora Izby Skarbowej przekonała argumentacja Banku, który przywołał art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, zgodnie z którym, w przypadku, gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano. Przepis ten stosuje się odpowiednio w przypadku stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawiania korekty faktur do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna (art. 29 ust. 4c ustawy o VAT).

W przypadku faktur wewnętrznych ich wystawca jest jednocześnie ich nabywcą. Dlatego, zdaniem Banku, nie jest konieczne uzyskanie potwierdzenia otrzymania korekty faktury wewnętrznej przez jej nabywcę, gdyż byłoby to działanie absurdalne - moment wystawienia faktury wewnętrznej jest jednocześnie momentem jej otrzymania przez nabywcę. Dlatego, zważywszy na powyższe regulacje, korekty faktur wewnętrznych w przedmiotowym stanie faktycznym powinny być uwzględnione w deklaracji za okres, w którym Bank je wystawi.

Podstawa prawna: art.29 ust.4a i 4c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.