Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

April 18, 2018

Termin odliczenia podatku z faktur za media

0 1037

Termin odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących media powstaje w rozliczenia za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, tj. w dacie wystawienia faktury, nie wcześniej niż w terminie otrzymania wskazanej faktury.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 marca 2018 roku nr 0112-KDIL1-2.4012.48.2018.2.PG

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca od dnia 7 października 1988 r. prowadził działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w przedmiocie działalności – restauracja. Na dzień złożenia wniosku Wnioskodawca był zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca otrzymał fakturę wystawioną z datą 8 stycznia 2018 r. (sprzedaż – 7 grudnia 2017 r.) – dostawa wody i odprowadzanie ścieków za okres od 7 listopada 2017 r. do 7 grudnia 2017 r., fakturę wystawioną z datą 4 stycznia 2017 r. (data sprzedaży – 27 grudzień 2017 r.) za gaz za okres od 21 października 2017 r. do 27 grudnia 2017 r. Wnioskodawca powinien otrzymać jeszcze fakturę za energię elektryczną, która również będzie miała datę wystawienia styczeń 2018 r. za okres listopad-grudzień 2017 r. Przedmiotowe faktury dotyczą świadczenia usług w trakcie trwania działalności i mają bezpośredni związek z przychodem za okres czynnej działalności.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Wnioskodawca powziął wątpliwości dotyczące możliwości odliczenia podatku VAT z przedmiotowych faktur w deklaracji za miesiąc grudzień 2017 r.

Stanowisko Dyrektora

Jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. 

Na podstawie art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny. 

Według regulacji art. 86 ust. 10c ustawy, przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczanej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi.

Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 4 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury z tytułu:

  1. dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,

  2. świadczenia usług:

    • telekomunikacyjnych,

    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy,

    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,

    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia,

    • stałej obsługi prawnej i biurowej,

    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

    • z wyjątkiem usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług.

Z powołanych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku VAT – zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy – powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. W odniesieniu do dostaw energii elektrycznej, dostawy wody i odprowadzenie ścieków oraz dostaw gazu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, a w przypadku wystawienia faktury z opóźnieniem obowiązek powstaje z chwilą upływu terminów do jej wystawienia lub z chwilą upływu terminu płatności – gdy termin do wystawienia faktury nie jest określony.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem, skoro u dostawcy powstał obowiązek podatkowy w miesiącu styczniu 2018 r., Wnioskodawca otrzymał te faktury także w tym samym miesiącu, to Wnioskodawcy przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku w deklaracji za miesiąc styczeń 2018 r. (bądź za pierwszy kwartał 2018 r. – w przypadku rozliczenia kwartalnego).

Podstawa prawna: art.86 ust. 10 i ust. 10b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.