Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

September 1, 2014

Termin odliczenia VAT przy WNT i imporcie usług

0 957

Czy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów i imporcie usług z Unii Europejskiej można przenieść VAT na kolejne 2 okresy rozliczeniowe tak jak przy fakturach zakupowych wystawianych w Polsce zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT?

Artykuł 86 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług daje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 stanowi między innymi kwota podatku należnego z tytułu:

  • a) świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 lub 8 podatnikiem jest ich usługobiorca (import usług),

  • b) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust 10 ustawy o VAT).

Dodatkowo przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, pod warunkiem że podatnik:

  • a) otrzyma fakturę dokumentującą dostawę towarów, stanowiącą u niego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy,

  • b) uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

Natomiast przy imporcie usług prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje zgodnie z ust. 10, pod warunkiem że podatnik uwzględni kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której jest on obowiązany rozliczyć ten podatek.

W przypadku nieotrzymania w terminie 3 miesięcy faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, podatnik jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął ten termin. Otrzymanie faktury w późniejszym terminie upoważnia podatnika do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał tę fakturę (art. 86 ust. 10g i 10h ustawy o VAT).

Jeżeli jednak podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz importu usług nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w określonych ustawowo terminach, będzie mógł obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, oczywiście po spełnieniu w/w warunków.

Przykład

Przyjmijmy, że do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów doszło w marcu 2014 roku. Do 15 kwietnia 2014 podatnik zagraniczny nie wystawił faktury. Obowiązek podatkowy u polskiego podatnika zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 20 ust. 5 ustawy powstanie zatem 15 kwietnia 2014 roku.

Zgodnie z zasadami obowiązującymi od 1 stycznia 2014 podatnik w deklaracji za kwiecień 2014 wykaże WNT, a co za tym idzie – podatek należny i naliczony. Jeśli jednak do końca lipca 2014 nie otrzyma faktury, to w deklaracji za lipiec 2014 zobowiązany będzie do pomniejszenia podatku naliczonego.

Otrzymanie faktury w sierpniu 2014 r. oznaczać będzie powstanie u podatnika prawa do wykazania podatku naliczonego z tytułu WNT w deklaracji za sierpień 2014 r.

W sytuacji, gdyby jednak podatnik w miesiącu kwietniu 2014 rozliczył WNT wyłącznie po stronie podatku należnego, mógłby odliczyć podatek naliczony z tego tytułu w rozliczeniu za miesiąc maj lub czerwiec 2014 roku z zachowaniem opisanego powyżej obowiązku korekty przy braku faktury oraz późniejszego prawa do odliczenia.

UWAGA: Jeżeli podatnik w odniesieniu do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów oraz świadczenia usług, dla których zgodnie z art. 17 podatnikiem jest nabywca towarów lub usług, nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10 i 11, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego (art. 86 ust. 13a).

Halina Lisowska