Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

W styczniu otrzymaliśmy decyzję urzędu celnego określającą wyższe zobowiązanie w VAT z tytułu importu towarów. Podatek zapłaciliśmy w lutym. Kiedy mieliśmy prawo do odliczenia VAT: w deklaracji za styczeń czy za luty?

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.33 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług jeżeli organ celny stwierdzi, że w zgłoszeniu celnym kwota podatku została wykazana nieprawidłowo, naczelnik urzędu celnego wydaje decyzję określającą podatek w prawidłowej wysokości. Również sam podatnik może po przyjęciu zgłoszenia celnego wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości (art.33 ust.3 ustawy o VAT). Zgodnie z art.86 ust.2 pkt 2 lit.a ustawy o VAT, kwota podatku wynikająca z otrzymanego dokumentu celnego stanowi kwotę podatku naliczonego. Podatek ten podlega odliczeniu pod warunkiem, że dokonujący odliczenia jest podatnikiem w rozumieniu ustawy oraz, że importowane towary będą przez niego wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art.86 ust.1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art.86 ust.10 ustawy o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Natomiast obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego (art.19a ust.9 ustawy o podatku od towarów i usług). W Państwa przypadku dług celny powstał w chwili przyjęcia zgłoszenia celnego (art.201 ust.2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 roku ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny). Zatem ten warunek dokonania odliczenia został spełniony.

Art.86 ust.10d pkt 2 ustawy o VAT przewiduje jednak jeszcze dwa warunki dokonania odliczenia podatku wynikającego z decyzji celnej. Zgodnie z tym przepisem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał decyzję. W Państwa przypadku jest to styczeń 2014 roku. Zgodnie z art.86 ust.11 ustawy odliczenia można dokonać również w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (w opisanym w pytaniu przypadku za luty lub marzec 2014 roku). Kolejnym zastrzeżeniem wynikającym z art.86 ust.10d pkt 2 ustawy o VAT jest to, że obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji. Zatem, jeżeli dokonaliście Państwo zapłaty podatku wynikającego z decyzji naczelnika urzędu celnego do dnia złożenia deklaracji VAT-7 za styczeń 2014 roku, to na dzień złożenia deklaracji spełniliście wszystkie warunki dokonania odliczenia i mieliście prawo do ujęcia podatku wynikającego z decyzji w rozliczeniu za ten miesiąc. Natomiast w przypadku, gdy warunek ten nie został spełniony do dnia złożenia deklaracji za styczeń, odliczenia należy dokonać w rozliczeniu za luty 2014 roku.

Ewa Konarska